Folia bąbelkowa jest eksperymentem, który się nie udał. Wynalazcy folii z pęcherzykami chcieli stworzyć nowatorską tapetę, która okazała się wielką porażką. Na szczęście wynalazcy nie poddali się i po kilku latach znaleźli inne zastosowanie dla swojego produktu. Jak można wykorzystać folię bąbelkową w domu, ogrodzie i w miejscu pracy?
Folia bąbelkowa – nieudany eksperyment, bez którego nie możemy się dziś obejść
Produkcja folii bąbelkowej została rozpoczęta przez dwóch amerykańskich inżynierów. Alfred Fielding i Marc Chavannes marzyli o stworzeniu tapety, która podbije rynek wystroju wnętrz. Niestety ich tapeta nie została zauważona, co nie znaczy, że po kilku latach nie zaczęła być doceniana w zupełnie innej dziedzinie. Wynalazcy zaczęli używać jej do zabezpieczania komputerów IBM w trakcie transportu.
Dziś produkcja folii bąbelkowej przebiega trochę inaczej niż na początku. W pierwszej kolejności wykorzystywana jest żywica polietylenowa, która przetapiana w temperaturze 450ºC przekształca się w przezroczystą folię. Następnie dwa złożone arkusze nakładane są na siebie i przepuszczane przez rolkę z wyciętymi otworami. Tak wdmuchiwane jest powietrze. Końcowym etapem jest nawinięcie folii bąbelkowej na rolki i przycięcie do odpowiednich rozmiarów.
Zastosowanie folii bąbelkowej
Folią bąbelkową producent zaleca przede wszystkim owijanie towarów, które wymagają wyjątkowej ochrony. Szkło, ceramika, sprzęt elektroniczny czy instrumenty muzyczne muszą być dobrze zabezpieczone. Branża e-commerce ma tego świadomość. Towar, który uszkodzony dojedzie do odbiorcy zostanie odesłany, co nie tylko jest stratą finansową dla przedsiębiorcy, ale przede wszystkim odbija się na wizerunku firmy.
Folia pęcherzykowa przydaje się również w ogrodzie. Na zimę warto zabezpieczyć nią rośliny, gdyż ma właściwości termoizolacyjne. Latem można wykorzystać ją w przydomowym basenie. Kładąc folię bąbelkową na powierzchni basenu można uniknąć zabrudzenia wody. Liście, owady czy inne nieczystości znajdą się na folii.
Folią bąbelkową producent zaleca również zabezpieczanie sprzętów domowych w trakcie remontu lub przeprowadzki. Pęcherzyki powietrza amortyzują uderzenia, dzięki temu nasze meble oraz dekoracje nie zostaną zniszczone, co bardzo często zdarza się w trakcie domowej zawieruchy.