Skip to content Skip to footer

Przygotuj się na nadejście srogiej zimy

Zimowe przygotowania to nie tylko pieczenie ciast i lepienie uszek. To również zadbanie o to, aby w domu podczas świąt oprócz ciepłej atmosfery było jeszcze ciepło w grzejnikach. Ludzie mieszkający w blokach należących do spółdzielni mieszkaniowych nie mają tego problemu. Gorzej mają ci mieszkający w samodzielnych domach i muszący samodzielnie zadbać o ogrzewanie zimą.

Rodzaje opału

Każdy skład opału ma szeroki wybór różnego rodzaju asortymentu. Mamy zatem węgiel kamienny, węgiel brunatny sprzedawany w brykiecie, ekogroszek, miał, drewno, a nawet różne rodzaje nowoczesnych, ekologicznych paliw stałych. Każdy dostawca węgla oferuje nieco inne ceny nie tylko ze względu na chęć zarobku. Każdy rodzaj opału ma nieco inne parametry ze względu na pochodzenie, zawartość, wielkość brył i tym podobne. U dostawców węgla ceny różnią się minimalnie – przeważnie więc najlepiej zaopatrywać się tam, gdzie mamy po prostu blisko. Większość osób kupuje opał u tego samego dostawcy węgla czy dostawcy ekogroszku ze względu na przyzwyczajenie – tam kupowali zawsze ten sam gatunek i był w porządku, więc nie ma potrzeby zmieniać dostawcy. W przypadku dostawców węgla bardzo istotnym czynnikiem zakupu jest rozładunek towaru – czy jest on wliczony w cenę węgla, czy też trzeba dodatkowo dopłacać.

Kaloryczność opału

Spośród rodzajów paliwa stałego największą kaloryczność ma węgiel kamienny. Z kolei ekogroszek ma bardzo dobry stosunek kaloryczności do ceny, a poza tym wydala minimalną ilość dymu, a zatem jest ekologiczny. Paliwa takie jak miał czy węgiel brunatny są dużo tańsze od węgla kamiennego, ale z kolei dają mniej ciepła. W niektórych mieszkaniach nie ma jednak konieczności dokładania do pieca do maksimum ze względu na różne czynniki, na przykład lokalizację domu. Dostawca ekogroszku w ostatnich latach cieszy się największym powodzeniem. Ludzie coraz chętniej montują w swoich domach piece z automatycznymi dozownikami opału, do których najlepszym opałem jest właśnie ekogroszek. Takie rozwiązanie jest dużo bardziej wydajne – zapewnia ono dużą ilość ciepła przy jednoczesnej niskiej cenie ekogroszku. Poza tym, ekogroszek jest bardzo wygodnie pakowany – workami po 10 lub 20 kg, dzięki czemu nie tylko jego przenoszenie jest łatwiejsze, ale również przechowywanie. Opał w papierowych workach nie wietrzeje tak szybko i wolniej traci wartość opałową. Czasem korzystniejszym rozwiązaniem jest więc zamiana pieca węglowego lub opalanego drewnem na ten ekologiczny, częściowo zautomatyzowany dla własnej wygody i oszczędności.

Źródło: http://www.alpari.com.pl/