Skip to content Skip to footer

Audyt efektywności energetycznej

Sprzęt energetyczny oraz zużycie energii przez przedsiębiorstwo powinny być kontrolowane dla zachowania ich najlepszej efektywności. Bez odpowiednich kontroli przedsiębiorca nie będzie w stanie stwierdzić, jak wygląda stan jego instalacji lub poziom zużycia energii, dlatego audyty efektywności energetycznej są tak ważne. Od niedawna nawet obowiązkowe.

Kogo dotyczą audyty efektywności energetycznej

Według ustawy z 2016 roku audyt efektywności energetycznej przedsiębiorstw stał się obowiązkiem, ale dla określonej grupy firm. Obowiązek ten spada na firmy, które zatrudniały w roku średnio dwustu pięćdziesięciu pracowników lub osiągnęli obrót netto ze sprzedaży swoich usług i towarów na poziomie pięćdziesięciu milionów euro. Warto pamiętać, że przedsiębiorstwo musi spełnić tylko jeden z podanych warunków i już tylko to wystarczy, aby powstał obowiązek audytu. Jeżeli jednak przedsiębiorstwa kwalifikujące się do tej kontroli posiadają wdrożony, certyfikowany system zarządzania energią, który w Polskiej Normie jest zgodny z wymaganiami EMAS, to będą z takiego audytu zwolnieni.

Niewykonany audyt efektywności energetycznej przedsiębiorstw

Brak wiedzy o obowiązku przeprowadzenia audytu efektywności energetycznej nie zwalnia przedsiębiorstwa z kary, która zostania na niego nałożona w wyniku jego niewykonania. Brak działań w zakresie oceny stanu technicznego instalacji elektrycznej i sprzętu około energetycznego oraz analizy zużycia energii przez obiekt przedsiębiorstwa spowoduje karę w wysokości nawet do pięciu procent zeszłorocznego przychodu. Każde przedsiębiorstwo jest zobowiązane przeprowadzać audyty efektywności energetycznej co cztery lata, a pierwszy z nich winien być przeprowadzony w rok od daty wejścia do życia ustawy.

Proces przeprowadzenia audytu efektywności energetycznej

Każdy przedsiębiorca musi we własnym zakresie zorganizować audyt efektywności energetycznej. W jego zakres musi wchodzić inwentaryzacja urządzeń energetycznych i instalacji elektrycznej, opracowanie programu, na podstawie którego zwiększona zostanie efektywności pracy energetycznej obiektu, wykonanie wszelki pomiarów obiektowych wraz z opracowaniem ich wyników i analizą w postaci pełnego raportowania. Bardzo ważne jest również wdrożenie monitoringu, który pozwoli na szybkie pozbycie się problemów ze zużywaniem energii.