Skip to content Skip to footer

Badanie mykologiczne, czyli jak ratować swoje paznokcie

Mykologia to dział biologii zajmujący się badaniem grzybów. Wydawać by się mogło, że nie ma to nic wspólnego z medycyną, jest jednak przeciwnie. Badanie mykologiczne to podstawa do stwierdzenia infekcji grzybiczych. Niestety, ale istnieje cała masa grzybów, które atakują ludzki organizm i są źródłem trudnych do wyleczenia infekcji grzybiczych.

Chore paznokcie i diagnostyka

Zdrowe paznokcie powinny charakteryzować się gładką płytką o bladoróżowym kolorze. Okazuje się, że o chorobę paznokci jest niezwykle łatwo. Urazy mechaniczne, częste stosowanie lakierów hybrydowych, niedobór witamin oraz zakażenia bakteryjne i grzybicze sprawiają, że stan paznokci gwałtowanie się pogarsza. Możemy mieć do czynienia z poważnymi chorobami, które trzeba jak najszybciej leczyć.

Grzybica paznokci, a badania które należy wykonać

Grzybica może dotyczyć zarówno paznokci u rąk jak i nóg. Choroba pojawia się najpierw na płytce i zaczyna atak na wolnym brzegu. Bardzo ważna jest szybka reakcja – w przeciwnym razie może dojść do zainfekowania łożyska, a wtedy cała płytka może się pokruszyć i odkształcić co prowadzi do całkowitego zejścia paznokcia.

Badanie mykologiczne a podejrzenie grzybicy

Badanie mykologiczne paznokci jest wykonywane u osób, u których podejrzewamy grzybicę paznokci. Badanie to ma na celu wykrycie, identyfikację grzyba i ocenę wrażliwości na określone leki. Badanie mykologiczne paznokci to podstawa do diagnostyki infekcji grzybiczych.

Na czym polega badanie mykologiczne?

Badanie mykologiczne paznokci polega na pobraniu materiału biologicznego, z którego hodowany jest grzyb, który następnie jest poddawany dokładnej diagnostyce. Niestety hodowlane grzyby rosną wolno, dlatego na wyniki trzeba czekać nawet kilka tygodni. Lekarze stosują wtedy dodatkowe techniki diagnostyczne takie jak analiza pod mikroskopem, barwienie próbki i test z wodorotlenkiem potasu. Badanie mykologiczne cena nie jest wygórowana, to koszt około 150 zł, a zapewni spokój i szereg możliwości dalszej walki z chorobą.

Podejrzenie grzybicy, czyli objawy łatwe do rozpoznania

Objawy grzybicy na paznokciach można szybko rozpoznać. Najczęściej występującym i głównym objawem pojawienia się grzybicy jest pożółknienie paznokci i ich stopniowe ciemnienie. Nie należy zwlekać z pójściem na badanie mykologiczne warszawa, ponieważ grzybica bardzo szybko się rozwija i może to prowadzić do poważnych konsekwencji.