Skip to content Skip to footer

Bez ryzyka

Służby porządkowe od lat korzystają z urządzeń typu alkomaty profesjonalne by kontrolować trzeźwość użytkowników ruchu drogowego. Wspomniani użytkownicy chcąc upewnić się przed jazdą o swojej trzeźwości również nabywają alkomaty i odczytując z nich trzeźwość śmiało siadają za kółko. Częstokroć jednak alkomaty zakupione w markecie lub internetowej promocji okazują się wadliwe, błędnie wskazując zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.

Alkomaty komercyjne a alkomaty dowodowe

Kontrola policyjna zmierzona urządzeniami takimi jak alkomaty policyjne ma ostateczny głos nawet jeśli prywatny alkomat użytkownika pojazdu pokazuje jego trzeźwość liczy się wynik na alkomacie policyjnym. Sprawa o takim przebiegu zakończy się wtedy mandatem i czasową utratą prawa jazdy. Alkomaty komercyjne częstokroć mylą się, zaniżając stopień ilości alkoholu zaś alkomaty policyjne są profesjonalne i skalibrowane przez co mylić się nie mogą. Jednakże cywilny obywatel nie jest skazany na nieświadomość i tacy użytkownicy ruchu drogowego również mogą nabywać alkomaty policyjne, dzięki którym będą mieli pewność co do stanu wydychanego powietrza i sprawności swojego organizmu. Są to urządzenia dużo droższe od klasycznych alkomatów jednakże dzięki obecności wysokiej jakości sensora elektrochemicznego, profesjonalnych ustników oraz możliwości uzyskania świadectwa wzorcowania ich wynik zawsze będzie prawidłowy.

Różnice cenowe

W szerokiej kategorii jaką są alkomaty profesjonalne wyróżniamy zarówno urządzenia o wartości dwóch tysięcy złotych jak i takie, których cena przekracza dziesięć tysięcy złotych. Różnica wynika z ilości dostępnych funkcji, wzbogacenia technicznego oraz pamięci urządzenia. Jednakże należy pamiętać, że niezależnie jakie alkomaty kupujemy aby zaczęły figurować jako alkomaty dowodowe musimy dla nich uzyskać świadectwo wzorcowania. Jest to dokument wyrabiany po zakupie alkomatu w Okręgowym Urzędzie Miar zapewniający prawidłowość i niepodważalność pomiaru. Tego typu pomiar wykonany zgodnie z normami oraz zapisany może stać się dowodem w sprawie sądowej. Warto więc wyrobić świadectwo wzorcowania by jeździć bez ryzyka i być pewnym swojej trzeźwości oraz nigdy nie stać się zagrożeniem na drodze.