Skip to content Skip to footer

Charakterystyka efektów gitarowych

Efekt gitarowy jest urządzeniem elektronicznym, przetwarzającym oraz modyfikującym dźwięk. Istnieje kilka sposobów na zmianę przesyłanego w ten sposób sygnału, co pozwala na uzyskanie wielu interesujących efektów dźwiękowych.

Najpopularniejsze efekty gitarowe

Do najpopularniejszych efektów gitarowych należy przester. Początkowo efekt zakłóceń nie był zamierzony i został rzekomo odkryty przypadkiem, przez techników dźwięku podczas jednej z prób. Później wielu innych specjalistów z dziedziny techniki próbowało udoskonalić dźwięk zniekształcenia gitary elektrycznej, a dzisiaj ten efekt jest standardowym elementem niemal każdego wzmacniacza. Posiada je w swojej ofercie także producent efektów gitarowych Strymon. Jest to najbardziej charakterystyczny typ efektu gitarowego. Pedał z przesterowanym zniekształceniem może okazać się przydatny zarówno podczas nagrywania dźwięku, jak i na próbach czy koncertach. Inny popularny efekt to wah-wah. Jego głównym założeniem jest zmiana rezonansu dźwięku, który zyskuje charakterystyczne, przerywane brzmienie. On również znajduje się w ofercie marki Strymon.

Przetworniki analogowe i cyfrowe

Prawdziwa różnica między jakością efektów gitarowych zauważalna jest wówczas, gdy jeden efekt jest analogowy, a drugi cyfrowy. Istnieje wiele powodów, dla których większość muzyków wybiera efekty analogowe. Dźwięk jest wówczas bardziej naturalny, a tym samym brzmi lepiej. Przetwornik cyfrowy może być bardziej przyjazny dla początkujących gitarzystów, którzy nie chcą wybierać tylko jednego efektu. Popularny producent efektów gitarowych Strymon posiada w swojej ofercie zarówno analogowe, jak i cyfrowe efekty gitarowe, w tym również multiefekty. Są to procesory oparte na cyfrowej technologii, które posiadają w sobie kilka dobrych pod względem jakości brzmienia efektów. Do ich podstawowych zalet należy cena, która jest znacznie niższa, niż ma to miejsce w przypadku zakupu kilku osobnych efektów Strymon.

Pedały gitarowe

Pedały gitarowe, czasami nazywane pedałami efektów, jednostkami efektów lub pudełkami, to małe elektroniczne jednostki, które zmieniają specyficzne brzmienie gitary. Tradycyjnie pedały gitarowe Strymon służą do tworzenia efektów takich jak wah-wah, opóźnienia, tremolo, chorus, flanger, zniekształcenia czy fuzz. Można jednak użyć pedałów efektów do kontroli głośności, wyrównywania poziomu oraz zmiany innych podstawowych aspektów brzmienia gitary. Nauka korzystania z pedału gitarowego polega na wybraniu odpowiedniego modelu, prawidłowym połączeniu oraz obsłudze jego elementów sterujących.