Skip to content Skip to footer

Czy warto uczyć się języków obcych?

Może to oklepany już frazes, ale świat uległ globalizacji. Proces, który sprawia, że zacierają się granice kulturowe, gospodarcze, a przede wszystkim językowe. Podstawowym językiem, jakim komunikuje się światowe społeczeństwo jest język angielski.

Uczyć się czy się nie uczyć?

Odpowiedź na tak zadane pytanie jest zawsze jedna, oczywiście że się uczyć. W obecnym świecie znajomość języków obcych ułatwia zarówno życie prywatne, jak i życie zawodowe. Na naukę nigdy nie jest za późno, pojawia się oferta kursów języka angielskiego nawet dla seniorów. Jednak jeśli jest tylko okazja, warto już wcześniej poznawać języki.

Jakiego języka się uczyć?

Najczęściej używanym językiem do komunikacji na świecie jest język angielski, więc warto zacząć od kursu języka angielskiego. Obecnie szacuje się, że języka angielskiego uczy się około miliarda osób na świecie. Kurs języka angielskiego jest najczęściej wybieranym językiem w szkołach językowych, ponieważ jak pokazują statystyki to właśnie język angielski jest najczęściej wymaganym językiem przez pracodawców. Do języków tak zwanych przyszłościowych należą również chiński, hiszpański i hindi.

Jaki kurs wybrać?

Jeżeli decydujemy się na kurs języka angielskiego warto sprawdzić ofertę kilku szkół językowych. Obecnie na polskim rynku istnieje ich bardzo wiele. Aby trafić na kurs, który będzie nam odpowiadał, a co za tym idzie, przynosił efekty, musimy dobrze zapoznać się ofertą. Przede wszystkim czy dana szkoła sprawdza naszą wiedzę testem, dzięki któremu można odpowiednio dopasować poziom. Tak, aby nie było za łatwo, bo szybko się nam znudzi, ale też, żeby nie było za trudno, bo nas to zniechęci. Jeżeli decyzja o wyborze poziomu nauczania jest po stronie ucznia, decyzje mogą być nietrafione.Istotnym elementem dobrego kursu języka angielskiego, jak również innych, są tak zwani native speakerzy, czyli osoby dla których język którego chcemy się uczyć, jest językiem ojczystym. Jeśli jesteśmy rodzicami, pamiętajmy, że im szybciej nasze dziecko zacznie uczyć się języka obcego, tym szybciej i łatwiej opanuje język. One uczą się języka nawet podczas zabawy. Dzieci dużo szybciej również uczą się odpowiedniego, prawidłowego akcentu, niż my dorośli.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy International House z Bielska Białej.