Skip to content Skip to footer

Czym charakteryzują się wysokiej jakości tasaki kuchenne?

Tasaki to bardzo użyteczne noże kuchenne, które wbrew pozorom wykorzystywane są nie tylko do obróbki mięsa, ale również do obróbki warzyw i owoców. Wysokiej klasy tasak jest niezbędnym wyposażeniem nie tylko dla profesjonalnych kucharzy, ale również dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z gotowaniem.

Czym wyróżniają się tasaki?

Klasyczne tasaki kuchenne wyróżniają się wyprofilowaną rączką, która znacząco zwiększa bezpieczeństwo. Jeżeli chodzi o same ostrze, to najczęściej wykonane jest one ze stali nierdzewnej, dzięki czemu może pochwalić się dużą żywotnością. Nietypowa konstrukcja tasaków sprawia, że doskonale nadają się one nie tylko do krojenia, ale również do przenoszenia potraw.

Oryginalne tasaki kuchenne dostępne są w wielu różnorodnych rozmiarach, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Wyróżnić można także specjalne tasaki do ziół, które mogą przydać się przy wielu potrawach. Ważne jest również to, aby do tasaków dobrać wysokiej jakości deski drewniane.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje tasaków?

Jeżeli chodzi o samą wielkość, to można wyróżnić trzy główne rodzaje tasaków (małe, średnie i duże). Pamiętać należy o tym, że największe tasaki mogą ważyć nawet powyżej 1 kg, dlatego też ich użytkowanie wymaga siły i dobrej techniki. Wielkość klingi może dochodzić nawet do 35 cm. Przy pomocy dużego tasaka kuchennego bardzo łatwo jest rąbać twarde kości. Problemy mogą pojawić się dopiero przy siekaniu warzyw.

Najbardziej uniwersalnymi nożami są tasaki średnie, które doskonale nadają się do kompleksowej obróbki mięsa i warzyw. Z racji zdecydowanie niższej wagi łatwiej jest operować tasakiem nawet niedoświadczonym osobom. Długość średnich tasaków sięga 30 cm.

Najmniejsze tasaki kuchenne jak łatwo się domyślić wykorzystywane są głównie do siekania. Modele tego typu są bardzo lekkie i poręczne. Pamiętać należy jednak o tym, że tasaki tego typu nie nadają się do rąbania kości.

Jak korzystać z tasaka kuchennego?

W pierwszej kolejności pamiętać należy o tym, aby zachować ostrożność. Tasaki wbrew pozorom są jedynymi z najostrzejszych noży, dlatego też można rąbać nimi duże kości. Przednia część klingi wykorzystywana jest oczywiście do krojenia, filetowania i obierania. Ostrza, które znajdują się bliżej rękojeści służą z kolei do siekania.

W wielu modelach trzonek tasaka kuchennego wykorzystywany jest jako niezawodny tłuczek do mięsa. Tasak należy pewni trzymać za trzonek tuż przy połączeniu z klingą.

Tasaki kuchenne dostępne są w ofercie Gastrosilesia.pl.