Skip to content Skip to footer

Czym jest marketing usług medycznych?

W Polsce działa wiele klinik, szpitali, przychodzi lekarskich czy gabinetów specjalistycznych. Konkurencja jest dość mocna, a każda z placówek chce wyróżniać się i zdobyć jak najsilniejszą pozycję na rynku. W tym właśnie pomóc ma marketing dla branży medycznej. Czego dokładnie dotyczy takie działanie?

Marketing medyczny – po co?

Nie jest żadnym sekretem fakt, że reklama odgrywa kluczową rolę w sprzedaży produktów i usług. Przyciągniecie większego grona klientów bez odpowiedniej promocji jest w zasadzie niemożliwe. Podobnie bywa z usługami medycznymi. Tu jednak pojawia się problem, który dotyczy specyfiki tej dziedziny. Branża medyczna rządzi się bowiem swoimi prawami – obowiązują bowiem w naszym kraju ustawy o działalności leczniczej, które zabraniają reklam lekarskich usług. Aby pacjenci zainteresowali się więc daną placówką, świadczeniami czy produktem, trzeba podjąć inne czynności, które będą w pełni zgodne z polskim prawem. Marketing usług medycznych to właśnie dział, który zajmuje się pomocą w osiągnięciu tych celów. Dzięki zastosowaniu odpowiednich metod, można skuteczniej wypromować placówkę, wyprzedzając znacznie konkurencję.

Marketing dla branży medycznej – działania

Decyzja o wypromowaniu usługi medycznej jest bez wątpienia słuszna – w XXI wieku każdy nowoczesny gabinet, klinika czy szpital powinien mieć to na uwadze. W tym celu najlepiej zatrudnić profesjonalną agencję, która zajmie się kompleksowo wszystkim. Czego takie działania dotyczą? Bardzo ważna jest dziś komunikacja z pacjentem i ułatwianie mu sposobów kontaktu. Odpowiednio prowadzone social media to zatem jedna z najważniejszych kwestii, jaką zajmuje się marketing usług medycznych. Ogromną rolę odgrywa również dobrze przygotowana, przyciągająca uwagę, responsywna strona internetowa, a przede wszystkim jej pozycjonowanie. Chodzi tu o wysokie umiejscowienie witryny w wynikach wyszukiwarki. Pacjenci, którzy poszukują na szybko np. gabinetu stomatologicznego, odwiedzają zazwyczaj pierwsze 3-4 pozycje, do reszty zupełnie już nie docierając. Marketing medyczny to również odpowiednie strategie reklam w sieci, kampanie AdWords czy tworzenie treści (m.in. redagowane pod kątem SEO teksty, grafiki, video). Oczywiście nie można zapomnieć, że konkurencja nie śpi, dlatego warto śledzić na bieżąco jej poczynania. Tym również zajmuje się marketing dla branży usług medycznych.