Skip to content Skip to footer

Nieocenione buraki

Buraki to ten rodzaj warzyw, które wciąż są mało doceniane, jeżeli chodzi o przetwory z buraków. A szkoda, bo to bardzo smaczne i zdrowe warzywa, z których można wyczarować pyszne przetwory na zimę, a nawet słodkie wypieki (ciasto czekoladowe z burakami).

Pyszne przetwory z buraków

Wszelkiego rodzaju przetwory z buraków cieszą się ogromną popularnością. Są nie tylko bardzo smaczne, ale i zdrowe. Warzywa te doskonale wpływają na wzmocnienie układu krwionośne, o czym wiadomo było już wiele wieków temu. Przetwory na bazie buraków od lat wytwarzane są nie tylko w polskich domach, ale i na całym świecie, bo dobrze smakują i poprawiają stan zdrowia. Domowe przetwory pomogą osobom cierpiącym na anemię i niedokrwistość, zaś ze względu na obecne w nich dobroczynne substancje (w tym silne przeciwutleniacze), buraki są doskonałym środkiem krwiotwórczym.

Popularne przetwory

Z racji ogromnej popularności wszelkiego rodzaju kiszonek, również kiszone buraki nie powinny umknąć uwadze największym smakoszom. To świetny dodatek do obiadów, ale nadają się też doskonale do kanapek czy jako samodzielna przekąska. Jak przygotować buraki kiszone?

Przepis na buraki kiszone

1. W celu przygotowania buraków kiszonych należy wybrać ładne, nieuszkodzone buraki. Buraki należy umyć, obrać ze skórki. W kolejnym kroku należy pokroić warzywa w plastry. Ich grubość zależy od naszych upodobań, jednak najlepiej sprawdzają się pasterki o grubości 0,5 – 1 cm.

2. Następnie należy przygotować wodę (zagotować wodę z solą, a następnie przestudzić). Tu warto pamiętać o tym, że woda nie może być całkiem zimna do zalewania buraków.

3. Do kiszonych buraków trzeba przygotować też czosnek. Czosnek należy obrać, a każdy ząbek przekroić na pół. Do buraków dodajemy także pietruszkę. Korzeń pietruszki obieramy, myjemy, a następnie kroimy wzdłuż na cztery części.

4. Przygotowujemy słoiki: myjemy je i najlepiej wyparzamy. Tak samo postępujemy z nakrętkami.

5. Wszystkie składniki układamy w słoikach, a następnie całość zalewamy wodą przegotowaną ze solą. Buraki kiszą się dość szybko, po kilku dniach od przygotowania można już pić sok. Jeżeli zależy nam na ekspresowym kiszeniu, to tu warto pamiętać o tym, że nasze przetwory szybciej ukiszą się w ciepłym miejscu. Tak więc gotowe przetwory należy postawić w ciepłym i ciemnym miejscu, a po kilku dniach będą gotowe do jedzenia.

Kiszone buraki mają wiele dobroczynnych składników. W smaku podobne są do kiszonych ogórków, czy innych warzyw, które przygotowywane są w ten sposób.