Skip to content Skip to footer

Dlaczego palety plastikowe to dobry wybór?

Trudno jest sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie magazynów oraz firm transportowych bez palet. Służą one do przechowywania oraz przewozu różnego rodzaju towarów. Wykonywane są z różnych materiałów. Jednak dziś najczęściej stosuje się palety plastikowe. Dlaczego?

Wykorzystanie palet w transporcie

Dziś najpowszechniej spotkać można się z paletami plastikowymi oraz paletami drewnianymi. Jednak to te pierwsze wykorzystywane są w magazynach i transporcie znacznie częściej. Wynika to z kilku powodów. Przede wszystkim plastikowe palety cechują się bardzo dużą wytrzymałością. W przeciwieństwie do drewna plastik odporny jest na działanie czynników zewnętrznych. Mowa jest tu zarówno o czynnikach atmosferycznych, jak i chemicznych. Dodatkowo palety z tworzyw sztucznych cechuje długa żywotność. Dodać jeszcze warto, że palety plastikowe są bezpieczne i higieniczne. Dzięki temu można w nich przewozić dużo więcej rodzajów towarów w porównaniu z paletami drewnianymi.

Rodzaje palet plastikowych

Na rynku dostępne są różne rodzaje palet z tworzyw sztucznych. Jeśli chodzi o ich rozmiar, to wyróżnić można europalety, palety ISO oraz półpalety. Pierwsze są największe, ostanie z kolei najmniejsze. Plastikowe palety podzielić można także ze względu na ich zastosowanie. W tym przypadku wyróżnić można palety antypoślizgowe, gładkie oraz palety z bortnicami. Pierwsze uniemożliwiają ruch produktów znajdujących się na palecie. Wyposażone są w specjale stopery, które zapewniają większe bezpieczeństwo przy transporcie. Drugie z kolei wykorzystuje się do transportu towarów dość ciężkich. Są bowiem bardzo wytrzymałe i stabilne. Natomiast palety z bortnicami wyposażone są w boczne krawędzie i zabezpieczone brzegi. Zapewnia to większą wygodę przy przenoszeniu palety.

Zalety palet plastikowych

O zaletach palet wykonanych z tworzyw sztucznych już nieco powiedziano. Warto jednak wskazać jeszcze na kilka elementów. Po pierwsze, palety plastikowe są bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości. Nie są narażone na pleśń czy grzyby. Dzięki temu z takich palet korzystać może branża spożywcza i farmaceutyczna. Po drugie, plastikowe palety są dość lekkie. Na pewno są dużo lżejsze od palet drewnianych. Dlatego korzystanie z nich jest dużo łatwiejsze i wygodniejsze. Co ważne, przy mniejszej wadze nie tracą one na swojej wytrzymałości. Wszystko to sprawia, że to właśnie palety z tworzyw sztucznych są najpowszechniej wykorzystywane w magazynach i w transporcie.