Skip to content Skip to footer

DOR – istotny współczynnik zawiesi łańcuchowych

Przemysł ciężki to dział gospodarki związany przede wszystkim z produkcją maszyn i innych komponentów, ale ściśle uzależniony od innych branż. To również budownictwo, hutnictwo, przemysł paliwowo-energetyczny czy elektromaszynowy. Praca w takim miejscu często związana jest przeładunkami ogromnych tonaży. W tym celu używa się zawiesi łańcuchowych.

Ta stal musi wiele wytrzymać

Zawiesia łańcuchowe wykonane są z różnych gatunków stali węglowej. Muszą odznaczać się wysokimi wartościami DOR czyli Dopuszczalnego Obciążenia Roboczego. Zazwyczaj waha się to od jednej do aż 31,5 tony. Muszą więc być niezwykle wytrzymałe oraz odporne na ewentualne uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki zewnętrzne, jak wilgoć czy wysoka temperatura.

Grubość i wytrzymałość zawiesi łańcuchowych mierzona jest w klasach. Występuje kilka ich klas i każda z nich przeznaczona jest do pracy w innych warunkach. Najbardziej standardowe są w kasie 8, ale już klasa 10 i 12 mają największe dopuszczalne obciążenie. Klasa 4 i 5 mogą być stosowane w środowisku kwaśnym oraz przy wysokiej temperaturze.

DOR i rodzaj mocowania

Dopuszczalne Obciążenie Robocze informuje nas o maksymalnym obciążeniu danego zawiesia łańcuchowego. Jest ono inne dla każdego typy sprzętu. Informacja ta znajduje się zazwyczaj na metalowej tabliczce doczepionej do urządzenia. Aby uniknąć sytuacji niebezpiecznych, należy ściśle stosować się do tych wytycznych.

DOR zawsze obliczone jest w ten sposób, aby nawet w bardzo niesprzyjających warunkach zawiesia łańcuchowe nie były narażone na uszkodzenia. Do pracy trzeba również wybrać sposób, w jaki będzie chwytany ładunek. Inny jest dla zawiesi jednocięgnowych oraz wielocięgnowych.

Europejskie normy

Wszystkie tego typu urządzenia muszą być wykonane z zgodnie z normami Unii Europejskiej. Dla każdego komponentu jest to inna norma. Cały sprzęt podlega przepisom o nazwie EN 818-4. Inna reguła odpowiada samym łańcuchom oraz mniejszym elementom jak haki czy złączki.

Tylko specjalistyczny sprzęt podlegający niezbędnym z góry ustalonym normom i certyfikatom, ma realny wpływ na wydajną pracę każdego tego typu urządzenia. Specyfika pracy przy ogromnych obciążeniach wymaga znajomości wszystkich norm i przepisów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.