Skip to content Skip to footer

Druk sublimacyjny na gadżetach reklamowych

O tym, że gadżety firmowe są ważnym narzędziem marketingowym przekonywać nikogo nie trzeba. Nie wszyscy jednak rozumieją, że pozytywny obraz marki budują rzeczy same w sobie solidne, trwałe, estetyczne. Aby tak się stało należy zamawiać gadżety w agencjach reklamowych wykorzystujących najlepsze technologie, a do takich zalicza się nadruk sublimacyjny.

Sublimacja druk najwyższej jakości

Do wykonywania nadruków sublimacyjnych wykorzystuje się wysokiej klasy wielkoformatowe drukarki, specjalne farby a przede wszystkim termoprasy o różnym kształtach i gabarytach. Najpierw wykonywany jest projekt reklamy, który drukuje się na papierze (odbicie lustrzane). Teraz czas na prasę i wykorzystanie wielu zjawisk fizycznych i chemicznych – wśród nich najważniejszym jest sublimacja, czyli proces przechodzenia ze stanu stałego w lotny.

Prasa dociska papierowy obraz do powierzchni, na której ma być wykonany nadruk. Jednocześnie podgrzewa do odpowiedniej temperatury farby, które sublimują i wnikają w powierzchnię, aby pozostać tam na zawsze. Można to sobie wyobrazić tak, jakby ktoś wyciągał na przykład z koszulki pojedyncze włókna, farbował je, a potem ponownie wplatał na dawne miejsce. Nadruk sublimacyjny jest perfekcyjny, doskonały – obrazy są gładkie bez wyczuwalnych zgrubień czy chropowatości, jaką dają farby przy innych technikach drukarskich.

Gdzie stosowany jest druk sublimacyjny?

Jeśli chodzi o przedmioty reklamowe, to praktycznie nie ma ograniczenia co do ich rodzaju czy wielkości. Nadruk sublimacyjny jednakowo doskonale sprawdzi się na koszulkach czy torbach zakupowych, kubkach, breloczkach, flagach, banerach, masztach, namiotach, ręcznikach, kocach itp. Pewne ograniczenia dotyczą kolorystyki przedmiotu oraz materiału, z jakiego jest wykonany. Sublimacja druk nie daje rewelacyjnych efektów w przypadku użycia materiałów z surowców naturalnych oraz tych w ciemnych barwach. Do prawidłowego „zapisu” obrazu na materiale potrzebne są włókna polimerowe – trzeba więc używać tkanin sztucznych lub naturalnych z domieszkami sztucznych (minimum 65%) oraz przedmiotów pokrytych lakierami polimerowymi

Jakie zalety mają druki sublimacyjne?

Najważniejsze walory druku sublimacyjnego uwydatniają się podczas długotrwałego użytkowania przedmiotów. Sublimacyjne nadruki nie blakną na słońcu, nie niszczą się pod wpływem wilgoci i mrozu, a wielokrotne pranie nie zmienia głębokości wysycenia barwami. Obrazy nie łuszczą się, nie odpryskują, są cały czas wyraźne i czytelne. Sublimacja druk to także technika tańsza, niż inne. Obniżenie ceny druku ma znaczenie przede wszystkim przy zamówieniach dotyczących obrazów wielkoformatowych.