Skip to content Skip to footer

Druk sublimacyjny

Chcesz, by Twoje ulotki, ubrania lub inne tego typu przedmioty miały na sobie doskonałej jakości nadruk? Jeśli tak, mamy dla Ciebie doskonałą wiadomość! Otóż, rozwiązaniem dla Ciebie może okazać się druk sublimacyjny. Co to takiego? O tym przekonasz się już za chwilę.

Co to jest druk sublimacyjny?

Otóż jest to nic innego jak bardzo trwały sposób na wydrukowanie danego wzoru. Oczywiście jest to bardzo duże uproszczenie, jednak w dużej mierze to właśnie o to chodzi w druku sublimacyjnym. Jest to tak zwany nadruk transferowy, oznacza to, że wybrany nadruk wykonuje się specjalnymi farbami o bardzo wysokiej trwałości na papierze transferowym. Farby, których używa się do tego typu wydruków noszą nazwę ,,farb sublimacyjnych”. Są to specjalistyczne farby, które zapewniają doskonałą jakość kolorów oraz bardzo długą trwałość. W połączeniu z papierem transferowym dają one niesamowity efekt, który zachwyca nawet najbardziej wymagających klientów.

Sublimacja druk- na czym dokładnie polega?

Nadruk sublimacyjny to specjalna technika drukowania, które zapewnia doskonałe efekty. Dzieje się tak, ponieważ farby sublimacyjne wynikają bardzo głęboko w daną tkaninę. Nadruk (nazywany CMYK) powstaje po tym jak specjalne farby sublimacyjne, które są wykonane na bazie wody (co jest niezwykłe ważne w tej technice drukowania) zostają nałożone na papier transferowy. Farby sublimacyjne osiadają na papierze, a następnie bardzo głęboko w niego wynikają, tworząc tym samym odbicie lustrzane wzoru, który wybrałeś. Zastanawia Cię jak nadruk ma znaleźć się na koszulce, torbie i wielu innych tego typu przedmiotach, skoro nadruk sublimacyjny wykonuje się tylko i wyłącznie na papierze transferowym? Nic prostszego! Otóż, gdy nadruk zostanie już wykonany na papierze transferowym można go niejako ,,przełożyć” na inny materiał. Cały proces zachodzi w warunkach o bardzo wysokim ciśnieniu oraz równie wysokiej temperaturze. Aby przenieść nadruk na dany przedmiot należy go najpierw dokładnie odtłuścić. W ten sposób nałożony nadruk jest nie tylko bardzo dokładny, ale również wytrzymały.

Sublimacja druk – jak przedłużyć trwałość nadruku?

Aby nadruk cieszył oko znacznie dłużej, czasem stosuje się metodę nakładania na zadrukowany obszar lakieru przeciw UV, który zabezpiecza nadruk przed promieniami słonecznymi.