W rolnictwie sprawny sprzęt to podstawa. Wszelkie awarie to spory wydatek. Posiadając wiedzę z zakresu mechaniki można wprawdzie zaoszczędzić na kosztach naprawy, jednak nie uniknie się konieczności zakupu nowej części, a ceny bywają bardzo różne.
Części nowe czy używane?
Współczesne sprzęty w gospodarstwach są o wiele bardziej skomputeryzowane i o wiele bardziej skomplikowanej budowy niż jeszcze kilka lat temu. Kupno części maszyn rolniczych nie należy więc do najłatwiejszych zadań. Ze względu na wszystkie unowocześnienia nie poleca się kupna części używanych. Nowe natomiast bywają bardzo kosztowne i niełatwe do zdobycia.
W ostatnich latach w siłę rośnie jednak rynek części zamiennych o właściwościach prawie identycznych z oryginałami. Cena zamienników potrafi być o 20-40 % niższa niż części z głównej produkcji. Ze względu na różnice w materiałach użytych stworzenia – nie są tak trwałe jak oryginalne i wymagają częstszych wymian. Pomimo tego rynek części zamiennych stale rośnie.
Duże koszta?
Małe zaniedbania przy tak kosztownych sprzętach, jakimi są maszyny rolnicze mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Dlatego nie warto lekceważyć nawet najmniejszych usterek. Kupno części maszyn rolniczych w obecnych czasach nie sprawia rolnikom wiele problemu. Jednak naprawiając tak nowoczesne maszyny trzeba się liczyć z wysokimi kosztami serwisu i ich wymiany, a często są to niemałe koszta.
O ile nowe sprzęty są regularnie serwisowane, a każda naprawa to zakup oryginalnych części lub zamienników – o tyle w przypadku starych maszyn rolniczych sytuacja ma się odwrotnie. Części do tego typu sprzętów to w dużej mierze używki ze sprawdzonych źródeł.
Gdzie rolnicy kupują części do maszyn?
W obecnych czasach kupno części maszyn rolniczych nie stanowi większego problemu. Oprócz sklepów stacjonarnych dużą popularnością cieszą się sklepy internetowe. Rolnik zamiast jeździć od sklepu do sklepu w poszukiwaniu części – siada i otwiera komputer. Zamówione w ten sposób części docierają do zamawiającego nawet w 24 h.
Wśród rolników decydujących się na zakup używanych części maszyn rolniczych dominują popularne serwisy aukcyjne oraz zakup od innych rolników z pobliskich gospodarstw.
Decydując się na zakup części maszyn rolniczych, warto kierować się przede wszystkim dobrem i specyfikacją maszyny, aby móc jak najdłużej korzystać z jej pomocy w codziennej pracy.