Skip to content Skip to footer

Czystość jamy ustnej

Codzienna higiena zębów to czynność, o której wiele osób zapomina, ale ktora jest naprawde istotna – zarówno jeśli chodzi o wykonywanie jej wieczorem, jak i rano. Szczególnie przed snem jest to ważne, gdyż właśnie w nocy, gdy odpoczywamy sobie w najlepsze, dochodzi do procesu rozwoju bakterii w czątstkach pokarmu pomiedzy naszymi zębami.

Jednak aby zabezpieczyć się przed problemem ine wystarczy po prostu przepłukać jamę ustną. Czyszczenie musi być bardzo dokładne, by między zębami panował „ład i porządek”, a jedną z metod osiągnięcia tego celu jest zakup szczoteczek o specjalnie profilowanym włosiu, które umożliwiałony szorowanie każdeog zakamarka szczęki, włącznie z trudnymi lokacjami, jak zęby mądrości.

Wymyślono też pewne usprawnienia pozwalajace na szybsze, a jednocześnie precyzyjniejsze działanie w tym zakresie. Dobrym tego przykładem jest ergonomiczna szczoteczka elektryczna Oral B, ktora pozwala na bardzo dokładne szorowanie w miejscahc, gdzie czyszczenie ręczne mogłoby pominąć jakieś fragmenty. Wynika to z większej powtarzalnosci ruchu włosia, niz w przypadku działania ręcznego.

Innym przykładem innowacji w tym zakresie są nici dentystyczne. W tym przypadku nie mamy efektu szybszego mycia, ale za to działamy bardzo dokładnie, czyszcząc szczeliny pomiędzy zębami, tym samymym zmniejszając ryzyko pojawienia się w tych miejscach dziur. Nici takie kupuje się w aptece, a ich użycie wymaga pewnej wprawy, którą się jednak szybko nabywa. W zamian natomiast uzyskuje się większy stopień czystości uzębienia.