Skip to content Skip to footer

Ile zarabia niania?

Praca niani wbrew pozorom nie jest taka prosta. Wiele osób myśli, że opieka na cudzymi dziećmi nie stanowi większych problemów. Jednak w rzeczywistości wygląda to nie co inaczej. Ile zarabia niania? Jakie są jej obowiązki w pracy? Warto o tym wiedzieć.

Dlaczego warto zdecydować się na niańkę?

Obecnie coraz więcej rodziców decyduje się na wynajęcie niani. Jest to bowiem spowodowane tym, że rodzice szybciej chcą iść do pracy. Oczywiście w pierwszych latach życia dziecka, matka powinna być obecna przy maluchu, jednak specjaliści uważają, że zatrudnienie niańki nie jest złym pomysłem. Najczęściej decydują się na to rodzice dzieci, które skończyły 2 latka.

Dlaczego taki wiek? Otóż bezpieczniej jest zatrudnić nianię dla dwuletniego dziecka, niż oddawać go do żłobka. Rodzice mają pewność, że maluchowi nic złego się nie stanie i mogą spokojnie pracować.

Ile zarabia niania?

Czy ktoś kiedykolwiek zastanawiał się nad tym, ile zarabia taka niania? Otóż obecne źródła podają, że niania w Polsce otrzymuje miesięczne wynagrodzenie o wysokości około 2500 tysiąca złotych. Oczywiście jest to też uzależnione dobrą wolą rodziców. Czasem zdarza się, że niania otrzymuje dość duże dodatkowe wynagrodzenia.

W związku z tym, pensja niani może wzrosnąć do nawet 2800 tysiąca złotych. Jak te statystyki prezentują się za granicą? Oczywiście zdecydowanie lepiej. Niania w innych krajach może zarabiać nawet 25 złotych na godzinę. Co oznacza, że zarobi te są znacznie większe.

Obowiązki niani

Do obowiązków niani oczywiście należy opieka nad dziećmi. Niezwykle przydatna może okazać się umiejętność pracy z małymi dziećmi, do których to trzeba mieć dość indywidualne podejście. Przede wszystkim wymagana jest cierpliwość i zrozumienie.

Do podstawowych obowiązków niani należy karmienie dziecka oraz zajęcie czasu. Nianie wymyślają najróżniejsze zajęcia, które pomagają maluchom zapomnieć o nieobecności rodziców. Zabawy, spacery czy czytanie bajek. Do tego wszystkiego trzeba mieć odpowiednie podejście. Osoby, które nie przepadają za małymi dziećmi, powinny zdecydowanie darować sobie pracę w tym zawodzie. Bardzo często bowiem nianie posiadają ukończone odpowiednie studia. To tylko podnosi ich popularność na rynku pracy.

Praca i opieka nad dziećmi to nie lada wyzwanie i ogromna odpowiedzialność. Przede wszystkim należy mieć na uwadze fakt, że każde dziecko jest inne i trzeba znaleźć, jak odpowiednio się z nim porozumieć. Jednak dla osób, które uwielbiają te maluchy, powinna być ona czystą przyjemnością i nie stanowić żadnego problemu.