Branża reklamowa i marketingowa jest dość ciężka, gdyż wymaga wiele kreatywności, nowych i świeżych pomysłów, ciągłego rozwoju oraz dostosowywania się do wielu osób. Coraz więcej i częściej, wiele firm korzysta z takiej formy jak tworzenie persony marketingu. Na czym to dokładnie polega? Jak powinna wyglądać taka persona i po co właściwie jest ona potrzebna? Poniżej kilka, cennych wskazówek.
1. Funkcja persony marketingu
„Persona marketing” to osoba stworzona przez twórców reklam usług lub produktów, która jest jednocześnie pewnego rodzaju ich odbiorcą. To osoba bardzo dokładnie sprecyzowana oraz określona, dzięki czemu takie „wyobrażenie” pomaga stworzyć konkretny produkt lub reklamę dostosowaną do jej potrzeb. Po co tworzyć taką personę? Persona marketingu ma za zadanie określić grupę odbiorców tworzonej reklamy. W dzisiejszych czasach jest to niezwykle ważne, by produkt był dokładnie reklamowany tam, gdzie może znaleźć potencjalnych klientów. Dodatkowo, taka reklama musi opiewać o język, sposób mówienia, dźwięki czy obraz taki, by trafiał on do wskazanych właśnie adresatów.
2. Po co taki zabieg?
Firmy reklamowe czy marketingowcy cały czas zastanawiają się jak dotrzeć do nowych klientów. Dodatkowo, chcą zrobić to subtelnie aczkolwiek konkretnie. Takie zabiegi jak choćby: persony ux, pozycjonowanie stron czy banery reklamowe pojawiające się w świeci mają za zadanie nie tylko reklamować określony produkt i znaleźć ogromną rzeszę klientów na niego, ale i wzbudzać zainteresowanie tak, by przyciągać te osoby na dłużej. To ważny zabieg, gdyż współcześnie w tv i w internecie jest tak dużo reklam, że najczęściej trudno z nich „wyłapać” to, co konkretnie w tym momencie nas interesuje.
3. Efekty
Efekty szybko widać w rankingach oglądalności oraz w sprzedaży reklamowanych towarów. Gdy stworzone przez zespół persony ux doskonale znajdą odzwierciedlenie w życiu codziennym, do których dotrą takie reklamy – jest szansa, że nastąpi idealna współpraca. To znaczy odbiorca poczuje, iż jest to reklama (produkt reklamowany) stworzona dla niego, a twórcy znajdą w ten sposób klienta idealnego, czyli takiego, którego sami wykreowali. To dość trudny zabieg, aczkolwiek niezwykle opłacalny i skuteczny.
Podsumowując powyższe działania można śmiało stwierdzić, iż bezy zrobić dobrą reklamę, trzeba „wejść w buty” odbiorcy tej reklamy.