Skip to content Skip to footer

Jak wybrać skład węgla?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że obecnie wybór składu węgla nie jest tak prostym zadaniem, jak jeszcze kilka lat temu. Na rynku działa bowiem bardzo duża liczba sprawdzonych dostawców. Jakie aspekty należy uwzględnić przy podjęciu ostatecznej decyzji? Czym dokładnie powinien cechować się dobry skład węgla?

Dlaczego warto wziąć pod uwagę wartość opałową?

Warto wiedzieć, że wartość opałowa jest bardzo ważnym parametrem węgla. Określa ona wydajność energetyczną omawianego materiału opałowego. Użytkownik dzięki temu będzie wiedział ile dokładnie energii będzie mógł otrzymać w wyniku procesu spalania.

Należy mieć świadomość, że ludzie bardzo często mylą wartość opałową z ciepłem spalania. Koniecznie trzeba zweryfikować, który ze wspomnianych parametrów jest podany przez producenta na opakowaniu.

Spiekalność węgla

Wybierając skład węgla trzeba także uwzględnić spiekalność materiału opałowego. Jest to bardzo istotny aspekt, który musi być uwzględniony przy wyborze węgla. Warto wiedzieć, że ten parametr będzie miał wpływ na bezawaryjność pracy pieca retortowego. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na wskaźnik RI.

Należy zaznaczyć, że im będzie on wyższy, tym większe oraz twardsze spieki będą powstawały w strefie odgazowania materiału opałowego. Nie wszyscy wiedzą, że bardzo wysoka spiekalność może doprowadzić do zmniejszenia efektywności spalania węgla.

Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagą przy wyborze składu węgla?

Osoby, które są zainteresowane zaopatrzeniem się w wysokiej jakości materiał opałowy powinny koniecznie sprawdzić jego kaloryczność, zawartość siarki i ilość popiołu. Należy mieć świadomość, że im wyższy będzie typ danego węgla, tym wyższej kaloryczności można się spodziewać.

Rekomendowane jest przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie bardzo dokładnie zapoznać się z charakterystyką węgla, który jest polecany do danego pieca czy kotła. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie kupowanie materiału opałowego tylko od sprawdzonych dostawców. Warto sprawdzić na forach dyskusyjnych czy tematycznych grupach na portalach społecznościowych, jak dużą liczbę pozytywnych opinii mają poszczególni dystrybutorzy. Kaloryczność dobrego węgla oscyluje od 26 do 28 MJ/kg.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Alpari.