Skip to content Skip to footer

Jak zaplanować sprzątanie szpitala, by był bezpieczny?

Zasady sprzątania w szpitalu są określone bardzo precyzyjnie. Powinny być bardzo rygorystycznie przestrzegane, gdyż od tego zależy zdrowie pacjentów oraz personelu medycznego. Jak należy sprzątać szpital, by był bezpieczny?

Jak zaplanować sprzątanie szpitala?

Zasady sprzątania w szpitalu powinny zostać przygotowane dla każdego ośrodka odrębnie. Odpowiedzialna za to jest pielęgniarka epidemiologiczna, której plan wchodzi w życie po zatwierdzeniu przez dyrektora ds. medycznych.

W planie sprzątania należy wyodrębnić miejsca o różnym poziomie czystości. Strefa ciągłej czystości to apteka szpitalna czy magazyn pościeli i materiałów sterylnych. Strefa ogólnej czystości to wszystkie te miejsca, w których panuje ciągły ruch. Są to miejsca, gdzie znajduje się personel medyczny, jak i pacjenci. Klatki schodowe, korytarze, gabinety rehabilitacyjne czy dyżurki lekarskie należą właśnie do tej kategorii.

Miejscem, które jest strefą zmiennej czystości są gabinety zabiegowe oraz izolatki. Najtrudniejsza do utrzymania w czystości jest strefa ciągłego skażenia, do której zaliczamy toalety, worki z odpadami czy brudownik.

Co zrobić, by sprzątanie było skuteczne?

Zasady sprzątania w szpitalu jasno określają częstotliwość, jak i kolejność sprzątania.

Wszystkie miejsca muszą być posprzątane natychmiast po opuszczeniu ich przez pacjenta. Należy rozpocząć od usunięcia brudnej pościeli, pidżamy pacjenta oraz środków jednorazowego użytku. Kolejnym krokiem jest usunięcie kaczek oraz miski toaletowej.

Ważnym zaleceniem umieszczonym w zasadach sprzątania szpitala jest kolejność wykonywanych czynności. Sprzątanie należy zacząć od powierzchni pionowych. Zaczyna się również od góry sukcesywnie posuwając się w dół. Ważne, by zaczynać od powierzchni, które są zabrudzone najmniej i przechodzić do tych najbrudniejszych.

Sprzątając szpital należy pamiętać, że ogromne znaczenie ma wybór odpowiednich środków chemicznych. Nie można zapomnieć o tym, że w szpitalu jest wiele miejsc, które muszą zostać nie tylko dokładnie posprzątane, ale również zdezynfekowane.