Skip to content Skip to footer

Jakie formy marketingu dominują w internecie?

Internet całkowicie wyparł już telewizję z podium popularności i z taką tezą po prostu nie sposób polemizować. Jest to o tyle fascynujące, że ma on stosunkowo krótką historię, a telewizja miała przecież ugruntowaną historię i bazę oddanych widzów w postaci wielu osób starszych. Nie sposób jednak nie dostrzec oczywistych zalet internetu – jego dostępność, nieograniczona ilość treści na każdy temat, brak konieczności dostosowania się do ramówki i tak dalej. Wraz z internetem prężnie rozwija się także marketing internetowy, który już teraz można określić mianem dominującego w całej branży reklamowej. To kwestia czasu nim stanie się hegemonem, więc każdy rozsądny właściciel firmy powinien jak najprędzej zapoznać się z realiami, jakimi rządzi się marketing w sieci.

Bierna reklama na stronach internetowych

Tradycyjna reklama w postaci wyświetlanych banerów internetowych jak najbardziej istnieje i to w tak ogromnych ilościach, w jakich każde większe miasto jest zalepione plakatami i zastawione billboardami. W jakimś stopniu na pewno to oczywiście działa, nie sposób z tym faktem polemizować. Przyczyna tego, jak popularny stał się marketing w internecie, bezsprzecznie leży jednak w nieco innym aspekcie tematu.

Aktywny marketing, a ruch influencerów

Aspektem tym są oczywiście social media i cały ruch influencerów, który zdołał się wokół nich obudować. Influencerzy to twórcy treści w internecie, którzy swoją naturalnością, charyzmą i wdziękiem zgromadzili setki tysięcy obserwatorów na platformach takich jak YouTube czy Instagram. Nie mieli z tym problemu, bo nie było w nich po prostu fałszu – większość dzisiejszych ikon tej branży zaczynała jako kompletni amatorzy, nagrywający swoje rozgrywki w grach komputerowych. Dzisiaj są oni profesjonalistami, a niejedna marka jest w stanie wypłacić kilkanaście tysięcy złotych za jeden sponsorowany post na Instagramie wystarczająco rozpoznawalnej osobistości.

Dynamizm rozwoju marketingu internetowego

Marketing internetowy istnieje oczywiście jeszcze pod wieloma innymi formami – wymienić można chociażby e-mail marketing. Wspomniane dwie gałęzie są jednak bezsprzecznie najpotężniejsze i ich hegemonia zdecydowanie nie chyli się ku upadkowi. Marketing w internecie jest jednak o tyle wyjątkowy, że ulega ciągłej ewolucji, toteż warto obserwować uważnie, bo a nuż znikąd pojawi się nowa, niezwykle atrakcyjna forma zareklamowania swoich produktów.