Skip to content Skip to footer

Koci pazur – lekarstwo na wszystko?

W dobie wszechobecnego marketingu możemy wpaść w pułapkę zakupowego szaleństwa i dać wiarę internetowym specjalistom. Jest to szczególnie poważny problem w przypadku suplementów diety, którym przypisuje się różnorodne właściwości, których nie posiadają. Dotyczy to m.in. pnącza vilcacora w Polsce nazywanego wilcza kora.

Vilcacora jako panaceum?

Wilcza kora nie jest suplementem dity, który pomoże w każdej dolegliwości. Nie oznacza to jednak bezużyteczności. Stosowanie wilczej kory jako element wzbogacający codzienną dietę może pomóc m.in. w przypadku schorzeń układu nerwowego. Alzheimer, Parkinson, różnorodne stany depresyjne i nerwicowe są dobrym powodem, aby w diecie znalazła się vilcacora dawkowanie będzie uzależnione od wielu czynników.

To pochodzące z południowoamerykańskich lasów tropikalnych pnącze nazywane również kocim pazurem może okazać się też użyteczne w przypadku problemów z artretyzmem, reumatyzmem czy też w sytuacji, w której zmagamy się alergią lub chorobami skóry. Można przyjąć, że suplement ma ogólne właściwości wzmacniające organizm. Nie oznacza to jednak, że może być stosowane jako lek na raka.

Przyjmowanie suplementu

Jeżeli nie wiesz, w jaki sposób stosować preparat vilcacora dawkowanie i inne ważne informacje będą zamieszczone w zawartej w opakowaniu ulotce. Jeżeli się zgubiła, można zasięgnąć informacji w aptece lub sprawdzić treść ulotki zakupionego preparatu w internecie. Pamiętaj, że suplementów tak samo, jak leków nie można przyjmować w większej ilości, aniżeli jest to wskazane. Dotyczy to również pnącza koci pazur dawkowanie najlepiej rozpocząć około 30 min przed posiłkiem.

Zwykle przyjmujemy od 1 do maksymalnie 3 tabletek, kapsułek 3 razy dziennie. Należy mieć na uwadze, że w preparacie może znajdować się większa ilość składników, aniżeli koci pazur dawkowanie będzie uzależnione m.in. od tej kwestii. Ponadto oferowane przez producentów tabletki mogą różnić się swoją objętością. Przed rozpoczęciem przyjmowania leku należy upewnić się, czy nie zaliczamy się do grupy osób, którym nie zaleca się stosowania wilczej kory.

Koci pazur – kto powinien unikać?

Dawkowanie kociego pazura nie powinno leżeć w zakresie zainteresowań osób, u których stosowanie tegoż suplementu może wywołać niepożądane skutki. Są to m.in. kobiety w ciąży oraz karmiące (dziecko nie powinno mieć kontaktu z wilczą korą), osoby cierpiące na hemofilię, mające problemy z układem immunologicznym, ciśnieniem oraz ci, którzy zmagają się z niewydolnością nerek. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące przyjmowania i dawkowania wilczej kory, warto zasięgnąć opinii lekarza.