Skip to content Skip to footer

Kolor ma znaczenie – jak dobierać kolory w mieszkaniu?

Urządzanie wnętrz może być prawdziwą przygodą. To czynność, przy której uruchomić można swoje pokłady kreatywności, dzięki którym możemy stworzyć zachwycającą i przyjemną dla oka przestrzeń. Jedną z najbardziej podstawowych kwestii jest tu wybór odpowiednich kolorów. W jaki sposób dobrać je do swojego mieszkania?

Kolory w naszym otoczeniu i psychologia

Znaczenie kolorów dla naszego nastroju jest wielkie. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nauki psychologiczne powiedziały nam o nim bardzo dużo. Żywe kolory, takie jak intensywna czerwień, żółty, czy nasycony pomarańczowy, sprawiają że czujemy się pobudzeni. Z kolei łagodne zielenie i błękity działają uspokajająco i odprężająco.

Szczególnie mocno powinniśmy zadbać o odpowiednią kolorystykę w częściach mieszkania, które przeznaczone są do wypoczynku. Warto w nich również unikać silnych kontrastów, które stawiają nasz umysł w stan gotowości i działają mocno pobudzająco. W sypialni kolory powinny zmieniać się łagodnie i pasować do siebie.

Nie tylko ściany – jak dobierać kolory dodatków w mieszkaniu?

Mieszkanie to nie tylko ściany, ale również znajdujące się w nim meble i inne sprzęty – od poszewek na poduszki, do dywanów. Również w tym przypadku warto kierować się podobnymi zasadami odnośnie doboru kolorów.

Elementy wyposażenia, takie jak poszewki na poduszki, mogą stać się prawdziwą ozdobą danego pomieszczenia, jeżeli tylko wybierzemy je rozważnie. Zastosowanie poduszek lekko kontrastujących z kolorem obicia łóżka czy kanapy daje z jednej strony efekt kontrastu, a z drugiej – nie jest on zbyt mocny.

Jak przy pomocy kolorów sprawić, że przestrzeń będzie wydawać się inna?

Możliwości, jakie dają kolory w mieszkaniu, to oczywiście nie tylko poszewki na poduszki, meble czy dodatki i dekoracje. Dobierając odpowiednie kolory i ich odcienie na poszczególnych ścianach w pomieszczeniu możemy sprawić, że będzie się ono wydawało większe albo mniejsze.

Ma to szczególnie duże znaczenie zwłaszcza w mieszkaniach w blokach, w których małe pomieszczenia nie pozwalają na wygodne urządzenie mieszkania. Odpowiedni dobór kolorów jaśniejszych i ciemniejszych może sprawić również, że pomieszczenia zbyt wąskie (na przykład przedpokój) zmienią optycznie swój kształt.

Poszewki na poduszki znajdziesz w ofercie Vege Home.