Skip to content Skip to footer

Kriochirurgia i jej zastosowanie w dermatologii

Kriochirurgia to metoda, która pozwala na usuniecie chorych tkanek przy pomocy zimna. Jest to nowoczesna metoda, która jest bezpieczna i ma wiele zastosowań. O czym trzeba wiedzieć za nim udamy się na zabieg?

Kriochirurgia – kiedy warto skorzystać?

Aparat do kriochirurgii to urządzenie, które coraz częściej jest wykorzystywane we współczesnej medycynie. Dzięki wykorzystaniu gazów takich jak azot, argon czy dwutlenek węgla można wymrozić chorą tkankę.

Warto wiedzieć, że aparaty do krioterapii to bardzo precyzyjne urządzenia, które wymrażają wyłącznie chorą tkankę nie naruszając zdrowych miejsc. Zabieg nie narusza skóry, dzięki czemu nie powstają rany. W ten sposób zostaje wyeliminowane niebezpieczeństwo zakażeń czy nieprawidłowego i długotrwałego gojenia się ran. Pacjent po zabiegu z wykorzystaniem aparatu do krioterapii natychmiast wraca do pełnej sprawności.

Aparat do kriochirurgii wykorzystywany jest w leczeniu zmian dermatologicznych takich jak trądzik pospolity, nagniotki, brodawki, czy włókniaki. Bliznowce, zmiany naskórne o charakterze rogowacenia również można zlikwidować przy pomocy krioterapii. Trądzik pospolity coraz częściej również jest leczony przy pomocy niskich temperatur.

Aparaty do krioterapii wykorzystywane są również w leczeniu zmian ginekologicznych, laryngologicznych czy stomatologicznych. Okulistyka również coraz częściej korzysta z aparatów do krioterapii.

Zalety kriochirurgii

Aparat do kriochirurgii nie powoduje przerwania skóry w trakcie zabiegu. Jedyne uszkodzenia, które mogą pojawić się po zabiegu, to obrzęk i rumień, które utrzymują się jedyne przez kilka dni. Sporadycznie może wystąpić pęcherz, który będzie goił się około 6 tygodni. Aparaty do krioterapii pozostawiają blizny kosmetyczne, które są mało widoczne i elastyczne.

Największą zaletą aparatów do krioterapii jest ich precyzyjne działania. Bardzo dokładnie można zlokalizować uszkodzoną tkankę i wyłącznie ją wymrozić pozostawiając zdrowe tkanki nienaruszone.

Korzystanie z aparatów do krioterapii jest wyjątkowo bezpieczne. Osoby starsze, dzieci czy kobiety w ciąży również nie muszą obawiać się zabiegu. Aparat do kriochirurgii jest również dostępny dla osób, których stan zdrowia wyklucza inne zabiegi.