Skip to content Skip to footer

Nowoczesne miejsca parkingowe dla rowerów

Obecnie tak wiele osób jeździ rowerami, że koniecznością stało się stworzenie miejsc, w których można je bezpiecznie zostawiać np. na czas pracy lub zakupów. Nieestetyczne stojaki, które w żaden sposób nie chronią rowerów przed zbyt silnym działaniem promieni słonecznych lub opadami deszczu, powoli odchodzą do lamusa.

Przystanki rowerowe harmonizujące z przestrzenią miejską

W tej chwili zarówno właściciele firm, zarządcy parkingów, jak i lokalne samorządy starają się inwestować w praktyczne konstrukcje, które skutecznie zabezpieczają jednoślady przed działaniem czynników atmosferycznych. Ponadto dzisiejsze wiaty rowerowe są estetyczne i doskonale wkomponowują się w przestrzeń miejską. Ich forma pozwala na wybór modelu, który pasuje do szklanych wieżowców, centrów handlowych, wyższych uczelni, a także tras turystycznych zlokalizowanych na starym mieście, oraz parków i terenów zielonych.

Zadaszenia rowerowe – modele oferowane przez producentów

Wiaty rowerowe są dostępne w wersji jednostronnej oraz dwustronnej. Oba modele charakteryzują się budową modułową, która pozwala na powiększenie konstrukcji w każdym momencie. Zadaszenia przystanków rowerowych są instalowane na konstrukcjach, które powstają z profili aluminiowych lub stalowych, w tym ze stali ocynkowanej. Szeroka paleta barw pozwala na dostosowanie koloru konstrukcji do potrzeb osoby zamawiającej przystanki rowerowe.

Daszki na wiatach rowerowych powstają m.in. z poliwęglanu litego, komorowego, blachy falistej, a nierzadko również ze szkła hartowanego. Na rynku znajdziemy zadaszenia rowerowe pozbawione ścian bocznych, jak również modele z bokami z poliwęglanu komorowego w różnych kolorach, a także szkła hartowanego przezroczystego lub mlecznego.

Oryginalne wersje wiat rowerowych

Większość z nas zetknęła się z klasycznymi przystankami dla rowerów, które przyjmują minimalistyczną formę zadaszenia umieszczonego na stalowej konstrukcji. Jednak obok powszechnie znanych modeli producenci oferują nietypowe wiaty rowerowe. Warto tutaj wymienić propozycje o futurystycznych kształtach, np. przypominające półkulę lub dachy oparte na konstrukcjach, łączących stal i drewno w geometryczne formy. Natomiast kolorowe przystanki ze ściankami zdobionymi przyciągającymi wzrok grafikami sprawdzą się w pobliżu szkół oraz domów kultury.