W większości skóry stosowane w samochodach są gładkie, jednokolorowe oraz farbowane powierzchniowo. Warstwa wierzchnia tapicerki samochodowej zamykana jest przez specjalną powłokę dodatkową. Wymaga ona odpowiedniej pielęgnacji, aby skóra samochodowa nawet przez wiele lat eksploatacji dobrze się prezentowała.
Pielęgnacja i konserwacja skóry
W celach pielęgnacyjnych stosuje się specjalne preparaty. Jeżeli występuje problem ze ścieraniem się powierzchni, najlepszym rozwiązaniem jest specjalny lakier do skóry samochodowej. Tego typu środek pozwala na przywrócenie tapicerki do stanu pierwotnego. Najczęściej ślady ścierania zobaczyć można na fotelu kierowcy, zwłaszcza w przypadku siedzeń sportowych oraz bardzo wysokich oparć tapicerskich.
Oprócz problemu ze ścieraniem, nowa tapicerka skórzana może farbować odzież. Aby się przed tym uchronić, poza lakierem do skóry samochodowej warto zainwestować w specjalny środek konserwujący. Fotel przeznaczony dla kierowcy powinien być zabezpieczany częściej od pozostałych siedzisk konserwowanych tylko raz w roku, czyli przynajmniej co ok. trzy miesiące.
Starta skóra
Problem startej skóry samochodowej rozwiązać można za pomocą odpowiedniego natłuszczenia. W przeciwnym wypadku stanie się ona wyjątkowo sucha, a przez to narażona a rozmaite mechaniczne urazy. Systematycznej pielęgnacji powinno się poddawać zwłaszcza starsze skóry. Częstotliwość warto uzależnić od poziomu zaistniałych zniszczeń. Należy stosować preparaty z filtrami UV, dzięki którym skóra stanie się miękka oraz gładka.
Odpowiednio oszczędna i regularna pielęgnacja skóry samochodowej pozwala na uzyskanie odpowiednich efektów, podczas gdy zbyt intensywne oraz rzadkie czyszczenie może ją skutecznie uszkodzić. W takiej sytuacji na naprawę sytuacji może być już za późno, więc jedynym rozwiązaniem pozostaje zastosowanie skutecznego lakieru do skóry samochodowej.
Zastosowanie lakieru i farby
Na uzyskanie najbardziej satysfakcjonujących rezultatów pozwala lakier do skóry samochodowej połączony z profesjonalną farbą. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć sytuacji z zadarciami oraz mniejszymi zadrapaniami.
Najlepiej odświeżać kolor przy użyciu specjalnych farb tonujących oraz lakierów oferowanych przez tego samego producenta. Tapicerkę po farbowaniu oraz lakierowaniu należy jednak zabezpieczyć, dzięki czemu będzie mogła doskonale się prezentować nawet przy częstej oraz wieloletniej eksploatacji.
Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Lakiery24.com