Skip to content Skip to footer

Recykling cyny – gdzie sprzedać, aby na niej nie stracić?

Recykling cyny i innych metali kolorowych to obowiązek, jaki spoczywa na wybranych firmach zajmujących się skupem metali. Złom cyny, która jako metal wykorzystywana jest głównie w elektronice, pozwala na odzyskanie metalu w wybranych formach.

Skup cyny – gdzie najlepiej sprzedać złom metalu?


Firmy zajmujące się skupem cyny nie zawsze są zainteresowane nabyciem cyny w każdej postaci. W niektórych firmach skupuje się stopy cyny z domieszką innych metali pod warunkiem, że zawartość cyny w stopie przekracza 60%. Wartość przedmiotów z cyny może być obniżona przez zawartość innych metali, w tym przez obecność żelaza, miedzi czy bizmutu. Najbardziej poszukiwana jest cyna czysta, czyli cyna 99%, kolejna jej postać, równie chętnie nabywana przez firmy pośredniczące w recyklingu, to stop cyny z ołowiem, przy czym domieszka ołowiu nie może przekroczyć 3%, oraz stop cyny z ołowiem. W tym przypadku od zawartości ołowiu zależy ostateczna cena za stop. Zawartość ołowiu może sięgać 40%, 60% lub 70%.

Złom cyny – w jakiej postaci sprzedać cynę?


Mimo dość powszechnego zastosowania, cyna nie jest zbyt powszechna jako metal kolorowy. Dlatego recykling cyny obejmuje jedynie wybrane rodzaje przedmiotów, w których znajduje się cyna. W jakiej postaci dokonywany jest skup cyny? Głównie w przypadku lutów oraz past lutowniczych, czyli wszystkich najważniejszych form wykorzystywania cyny. Kolejne, równie często nabywane przedmioty z cyny, to naczynia, ale również druty, pręty, blachy czy zgary i proszki. Ze względu na fakt, że najczęściej cynę wykorzystuje się w stopach, przed sprzedażą cyny wskazane jest jej zbadanie pod kątem zawartości samego metalu. Dopiero na tej podstawie wyceniany jest złom cyny, przy czym należy podkreślić, że klient sprzedający cynę jest obecny w czasie dokonywania pomiarów. Co do samego skupu, to może on być zrealizowany podobnie jak skup innych metali – albo za gotówkę, albo przelewem na konto klienta. Jednak ze względu na dość rzadkie występowanie tego metalu, większość firm rekomenduje jednak odwiedzenie stacjonarnego punktu sprzedaży metali i złomu metali kolorowych, aby dokonać ich wyceny.

Przy sprzedaży cyny warto pamiętać, że zawartość cyny w stopie ma bardzo duże znaczenie dla wyceny końcowej. Stopy, w których cyna stanowi około 30%, są najtańszej, ale jednocześnie nawet pięć razy tańsze niż czysta cyna. Niektóre skupy mogą się specjalizować w wycenie i skupie tak rzadkich stopów, jak np. łożyskowy stop cyny, którego cena powróciła do poziomu sprzed trzech lat.