Skip to content Skip to footer

Różne rodzaje płyt gipsowo kartonowych

Technologia produkcji płyty regips znana jest od czasów II wojny światowej i przywędrowała do Europy z USA. Powstała, ponieważ było ogromne zapotrzebowanie na prace remontowe przy małej ilości osób, które owe remonty mogłyby wykonać. Montaż płyt jest bardzo prosty, a cena ich zawsze była stosunkowo niska. Każdy mógł, bez żadnego przygotowania, zamontować tego typu płyty.

Rodzaje płyt

Płyta regips przez wszystkie lata była modyfikowana i dzisiaj mamy wiele jej rodzajów. Przez ten fakt montować można ją w kuchni, łazience, na podłodze, poddaszu czy też na zewnątrz. Są płyty: wodoodporne, ognioochronne, promienioochronne, dźwiękoizolacyjne, mocne i wytrzymałe oraz perforowane, przystosowane do gięcia, specjalnie impregnowane.

Płyty tego rodzaju można dostosować do każdej przestrzeni i każdego miejsca. Sprawiają, że pomieszczenia wyglądają bardzo estetycznie, ściany są gładkie i wyrównane, a komfort przebywania w danych miejscach jest bardzo wysoki.

Gdzie dobrze jest je stosować?

Zastosowanie tego typu płyt jest ogromne. Dają one nie tylko odpowiedni wygląd, ale także sprawiają, że pomieszczenie robi się komfortowe, na przykład dźwiękoszczelne. Poszczególne rodzaje płyt sprawdzają się w różnych warunkach.

Płyta regips idealnie nada się do wykonania ściany działowej, sufitu podwieszanego, zabudowania poddasza. Sprawdzi się też jako okładzina na ścianę, w celu jej wyrównania. Doskonale spełni role maskującą, gdy przy jej pomocy zabuduje się różnego rodzaju kable czy instalacje. Wykorzystując ją można tworzyć różnego rodzaju efekty na ścianach, typu zabudowy czy półki lub wnęki.

Czym mocować płyty?

Są dwa główne sposoby, które pozwalają na montaż płyt gipsowo kartonowych. Jednym z nich jest przytwierdzanie ich do specjalnie wykonanego stelażu z profili aluminiowych, a drugim bezpośrednie przyklejanie ich do ściany lub innej powierzchni.

Do montażu płyt wykorzystuje się specjalne wkręty lub odpowiedni klej do płyty regips. Przy pomocy tego typu akcesoriów można ją dokładnie zamontować. Ściany wykonane z takich płyt dodatkowo można pokrywać różnego rodzaju materiałami dekoracyjnymi. Można je malować, szpachlować, kłaść na nie płytki ceramiczne czy tapetę. W niczym to nie przeszkadza i nic nie spowoduje, że nagle płyta od ściany odpadnie.

Tego rodzaju materiał budowlany jest bez problemu dostępny w sklepach i z łatwością można wybrać odpowiednią opcję płyty dla siebie.

Samemu też można się pokusić o jej zamontowanie.