Skip to content Skip to footer

Sokowirówka – jak ją wybrać?

Każdy kolejny dzień warto rozpoczynać od szklanki zdrowego i przy okazji przepysznego soku. Będzie to prawdziwa bomba witaminowa, która od razu doda człowiekowi energii i postawi go na nogi. Dobra sokowirówka pomoże ją przygotować. Jak ją zatem wybrać i jak się z nią obchodzić, by tworzyć zachwycające i wysoko odżywcze napoje?

Podstawowe elementy urządzenia

Sprzęt tego rodzaju będzie działać świetnie tylko wtedy, gdy wykaże się odpowiednią budową. Złoży się na nią przede wszystkim mocny i porządny silnik oraz równie wysokojakościowe sito. Warto zwrócić uwagę na to, z czego to sito zostało wykonane. Absolutnie nie powinno być ono plastikowe, gdyż w takim wypadku stanie się podatne na uszkodzenia. Lepszym materiałem będzie specjalna mikrosiatka.

Jeżeli natomiast sokowirówkę wyposażono w noże, ich jakość też wypadałoby sprawdzić. Zastosowane ostrza powinny być wytrzymałe. Muszą radzić sobie z cięciem nawet najtwardszych owoców.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Zatrzymajmy się jeszcze na moment przy silniku. To on odpowiada w głównej mierze za pracę sokowirówki, ponieważ to on doprowadza do ruchu sita. Porządny silnik powinien wykonać przynajmniej sześć tysięcy obrotów na minutę. Najlepiej jednak, jeśli ta ilość wykonywanych przez niego obrotów będzie dwukrotnie wyższa i osiągnie wartość dwunastu tysięcy ruchów na minutę.

Dobra sokowirówka powinna mieć też dużą moc i dawać użytkownikom szansę na regulowanie jej prędkości. Dzięki temu tryb jej pracy zawsze można będzie łatwo dostosować do konkretnych owoców czy warzyw. Te twardsze – czyli np. świeże jabłka albo surowe marchewki – należy wyciskać na szybszych obrotach i większej mocy. W przypadku bardziej miękkich produktów można sobie pozwolić na obniżenie poszczególnych parametrów, aby nie zużywać tak dużo prądu.

Elementy uzupełniające konstrukcję sokowirówek

Warto też sprawdzić, jakiej wielkości jest otwór, do którego będzie się później wrzucać owoce i warzywa. Im jest on większy, tym oczywiście lepiej. Niektóre sokowirówki wyposażane są w otwory, które potrafią pomieścić nawet całe duże owoce – dzięki temu nie trzeba ich wcześniej kroić.

Równie ważny jest pojemnik na odpady. On też powinien być jak największy. Pojemnik przezroczysty okaże się przy tym najpraktyczniejszy, gdyż łatwo można będzie zawsze sprawdzić jego poziom zapełnienia.

Sokowirówkę gastronomiczaną znajdziesz w ofercie Gastrosilesia.pl.