Skip to content Skip to footer

Transformacja cyfrowa – dlaczego warto?

Rozwój technologiczny niewątpliwie jest najbardziej widoczną cechą XXI wieku. Oczywistym mogłoby się wydawać to, że cyfrowe wygody znalazły miejsce również w świecie działalności gospodarczych. Obecnie praktycznie każda firma pracuje z użyciem cyfrowych technologii. Coraz więcej również przechodzi całkowitą transformację cyfrową. Co to takiego?

Czym jest transformacja cyfrowa firmy?

Transformacja cyfrowa to nic innego jak całkowite oparcie funkcjonowania firmy na cyfrowych technologiach, takich jak chmury danych i systemy sztucznej inteligencji. Oczywiście spora część przedsiębiorców używa tych narzędzi do usprawnienia swojej działalności, jednak nie wszyscy opierają na nich każdy aspekt codziennego funkcjonowania firmy.

Wiele osób podchodzi sceptycznie do całkowitego uzależniania działalności gospodarczej od zasobów cyfrowych, jednak taki model biznesowy niesie za sobą całą masę korzyści i pozwala na ogromne zyski. Co więcej przedsiębiorcy, którzy odmawiają przeprowadzenia transformacji cyfrowej w swojej firmie z roku na rok mają coraz mniejsze szanse na sukces.

Co można zyskać dzięki transformacji cyfrowej?

Wprowadzenie cyfrowych technologii do każdego elementu pracy to przede wszystkim ogromna wygoda i ułatwienie dla wszystkich pracowników firmy. Jednak Transformacja cyfrowa daje znacznie więcej możliwości. Po instalacji odpowiednich systemów cyfrowych możliwe jest nie tylko zbieranie, ale również analiza kilkukrotnie większej ilości informacji biznesowych, które na dodatek są znacznie dokładniejsze niż te zbierane tradycyjnymi metodami.

Trzeba tu też wyróżnić to jak praktycznym rozwiązaniem jest wykorzystywanie sztucznej inteligencji do prowadzenia działalności. Jest ona tanim pracownikiem, który może pracować przez 24 godziny na dobę, a swoje obowiązki często wykonuje dokładniej od standardowych pracowników. Sztuczną inteligencję można wykorzystać nawet do takich obowiązków jak obsługiwanie klientów czy aktywne prowadzenie kampanii marketingowej.

Zaniechanie transformacji cyfrowej

Przeprowadzenie transformacji cyfrowej w firmie to nie tylko wygodne i korzystne rozwiązanie, ale konieczność jeśli chce się osiągnąć sukces. Klienci znacznie chętniej korzystają z usług działalności, które są w całości oparte o nowoczesne rozwiązania cyfrowe. Ponadto ataki hakerów i wirusów stają się coraz powszechniejsze, a taki model biznesowy pozwala znacznie łatwiej ich uniknąć dzięki stosowaniu zaawansowanych technologii.

Warto też wspomnieć, że chociaż część konkurencyjnych firm z pewnością przeprowadziła już transformację cyfrową lub planuje taki zabieg. Im dłużej zwleka się z podjęciem takiej decyzji tym trudniej będzie dogonić swoich rywali w przyszłości, a współczesny rynek narzuca firmom potrzeby, które coraz trudniej spełnić bez wsparcia sztucznej inteligencji i nowoczesnych programów do zarządzania.