Skip to content Skip to footer

Urban mining

W 21 wieku coraz większe znaczenie odgrywa bardzo specyficzna forma górnictwa. Ta forma górnictwa nazywa się „Urban mining” i polega w zasadzie nie tyle na górnictwie w tradycyjnym jego ujęciu, ale przede wszystkim na w poszukiwaniu surowców odnawialnych w przestrzeni miejskiej.

Czy można zarobić na Urban miningu?

Urban mining można podzielić na dwie części. W zasadzie można powiedzieć, że są dwie formy zarabiania na niej. Pierwszą jest skupowanie surowców wtórnych, głównie metali. Drugą jest ich zbieranie oraz odsprzedawanie. wiąże się to przede wszystkim z prowadzeniem różnego rodzaju miejsc, które skupują złom dąbrowa górnicza jest typowym śląskim miastem. Podobnie jak wiele śląskich miast jest to dobre pole do uprawiania miejskiego górnictwa.

Dlaczego warto jest zbierać złom Dąbrowa Górnicza podobnie jak wiele innych miast na Śląsku jest ośrodkiem przemysłowym. Na obszarach takich łatwiej jest znaleźć złom, który można potem odsprzedać. Kiedyś zbierano głównie złom stalowy, a „zbieracze” była to raczej wąska grupa ludzi, dla których zbieranie złomu było jedyną formą zarobkowania. Obecnie ten profil uległ zmianie.

Dlaczego warto zbierać złom

Coraz większy udział w złomie mają metale kolorowe Katowice jako największe śląskie miasto, ma na swoim terenie najwięcej punktów, które skupują metale kolorowe Katowice jednak nie są jedynym miastem z takimi skupami. Inne miasta idą za ich przykładem i na ich terenach również otwierają się takie punkty.

Metale kolorowe są coraz częstsze w naszej przestrzeni, a związane jest to z ich coraz szerszym wykorzystaniem w technice. Coraz więcej coraz bardziej zaawansowanego sprzętu, wymaga coraz szerszego zastosowania rzadkich metali, które ciężko jest wydobyć wprost z ziemi. Dlatego ich odzysk jest bardziej opłacalny.

Jakie metale opłaca się zbierać najbardziej?

Najbardziej opłacalnym obecnie metalem jest platyna. Jest ona sporo droższa od złota oraz dość często wykorzystywana. Najwięcej platyny znajdziemy w katalizatorach. Bardzo opłaca się również zbierać miedź oraz aluminium. To jak cenna jest platyna, obrazuje przykład tego, że w katalizatorach samochodów, które są produkowane na rynki o niskich wymogach środowiskowych, stosuje się zamiast platyny …złoto, jako tańszy zamiennik. Jest to również przyczyna, dlaczego skupy starych samochodów płacą nam za nie.