Technologia wyświetlaczy elektronicznych rozwinęła się drastycznie w ciągu ostatnich kilku dekad. Lampy katodowe nie są już de facto standardem. Obecnie wyświetlacz LCD, taki jak telewizory, monitory komputerowe i tablety, są zwykle wyposażone w wyświetlacz ciekłokrystaliczny (LCD) lub diodę elektroluminescencyjną (LED). W tym poście przyjrzymy się bliżej zaletom i wadom technologii LCD, która wspiera dzisiejszy biznes.
Zajmują mniej miejsca
Prawdopodobnie jedną z największych zalet, którą oferuje wyświetlacz LCD jest jego smukła, lekka konstrukcja. Możesz przypomnieć sobie stare elektroniczne wyświetlacze, aby zrozumieć jak bardzo nieporęczne były.
Chociaż skutecznie wyświetlały ekrany, były znacznie cięższe niż dzisiejsze wyświetlacze LCD.
Lepsza regulacja energii
Kolejną zaletą wyboru LCD jest niski pobór mocy, co w konsekwencji oznacza niższe koszty eksploatacji dla użytkownika końcowego. Ile energii zaoszczędzi wyświetlacz LCD?
Monitory LCD z podświetleniem będą zużywać mniej więcej połowę mocy monitora CRT o podobnym rozmiarze wyświetlania. Jeśli monitor LCD jest wyposażony w podświetlenie LED, zużyje on tylko dodatkowe 10% mocy więcej.
Minimalna produkcja ciepła
Ponieważ pobierają znacznie mniej energii niż inne wyświetlacze elektroniczne, LCD zwykle wytwarza bardzo mało ciepła. Dlaczego to jest ważne? Cóż, ciepło i elektronika nie idą w parze. Kiedy wyświetlacze wytwarzają nadmierne ciepło przez dłuższy czas, stają się podatne na uszkodzenia wewnętrzne. Na szczęście nie stanowi to problemu w przypadku wyświetlaczy LCD, ponieważ wytwarzają one minimalne ciepło w porównaniu z innymi technologiami wyświetlaczy elektronicznych.
Oczywiście istnieją również „potencjalne” wady związane z wyświetlaczami LCD, takie jak nierównomierne podświetlenie. Niektóre starsze modele wyświetlaczy LCD mogą mieć nierównomierne podświetlenie, w którym niektóre obszary wyświetlacza są jaśniejsze niż inne obszary (zwykle wokół krawędzi). Chociaż nie jest to problem, który dotyczy wszystkich wyświetlaczy LCD, niektóre mogą mieć ograniczone kąty widzenia. Skutkuje to różnymi poziomami koloru, nasycenia, jasności i kontrastu. Podobnie jak wspomniany wcześniej problem nierównomiernego podświetlenia, jednak zwykle starsze wyświetlacze LCD mają ograniczone kąty widzenia.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.