Skip to content Skip to footer

Wypadek samochodowy we Włoszech – jak uzyskać odszkodowanie?

Włochy to popularny kierunek turystyczny, także dla Polaków. Wielu naszych rodaków do Włoch wybiera się samochodem. W takim przypadku zawsze trzeba liczyć się z tym, że można stać się uczestnikiem kolizji bądź wypadku. W takiej sytuacji wielu Polaków niestety nie wie jak sobie z tym zdarzeniem poradzić. Barierą jest brak znajomości języka włoskiego i włoskiego prawa. W takim przypadku pomóc może polski adwokat we Włoszech.

Likwidacja szkody komunikacyjnej

Likwidacja szkody powstałej w wyniku kolizji bądź wypadku we Włoszech może nastąpić na dwa sposoby. Bezpośrednio w firmie ubezpieczeniowej sprawcy zdarzenia we Włoszech lub u reprezentanta tej firmy w Polsce. Niejeden polski prawnik we Włoszech zaleca, aby o odszkodowanie starać się w kraju, w którym doszło do zdarzenia. Wynika to z tego, że likwidując szkodę w kraju, w którym do niej doszło, możliwe jest uzyskanie większego odszkodowania, mimo, że cała procedura może trwać nieco dłużej.

Co zrobić w przypadku kolizji?

Osoba będąca uczestnikiem kolizji we Włoszech postępować powinna dokładnie tak samo, jakby to miało miejsce w Polsce. Jeśli obie strony zdarzenia się zgadzają, to spisują oświadczenie o jego przebiegu. Wykonać należy także zdjęcia ukazujące skutki kolizji. Następnie nie pozostaje nic innego jak wystąpić do ubezpieczyciela o odszkodowanie. Pomóc może w tym polski adwokat we Włoszech.

Kto może ubiegać się o odszkodowanie?

O odszkodowanie we Włoszech ubiegać mogą się kierowcy, pasażerowie, piesi oraz rowerzyści. To, jak długo trwa proces uzyskania odszkodowania, uzależnione jest od konkretnego przypadku. Jeśli nie ma żadnych wątpliwości co do przebiegu zdarzenia i tego, kto był jego sprawcą, to proces ten trwa dość krótko.

Wysokość odszkodowania

Polski prawnik we Włoszech może pomóc w uzyskaniu jak najwyższego odszkodowania. Jego wysokość może być bowiem różna. Warto wiedzieć, że we Włoszech można ubiegać się o różne świadczenia. Wymienić można tu choćby zadośćuczynienie, odszkodowanie za utracone dochody, zwrot kosztów leczenia, zwrot kosztów opieki czy zwrot kosztów pochówku. Pomoc adwokata we Włoszech w takiej sytuacji może być zatem nieoceniona. Aby być pewnym, że sprawa odszkodowania zakończy się pomyślnie, dobrze jest skorzystać z pomocy prawnej.