Skip to content Skip to footer

Zalety sztucerów myśliwskich

Sztucer to bardzo specjalistyczna i dokładna broń. Sztucery są wykorzystywane od wieków – stanowią swego rodzaju synonim myślistwa. Podczas polowań oczywiście można wykorzystywać różne rodzaje broni, ale sztucery mają w tym przypadku ogromną przewagę nad innymi orężami.

Sztucery są precyzyjne

Każdy myśliwy wie, że udane polowanie to połączenie doświadczenia, wiedzy i pewnej dozy szczęścia. Czasami nagonka trwa wiele godzin, a im zwierze jest większe i starsze, tym trudniej je schwytać. Po długim dniu oczekiwania w ciszy i skupieniu zwykle myśliwi mają jedną jedyną okazję, by oddać strzały, i te strzały muszą być precyzyjne. Zwierzę wystraszone hukiem broni i czujące ludzki zapach bardzo szybko ucieka do lasu i niestety nie da już tak szybko ponownie na siebie zapolować. Dzięki temu, że sztucery oddają wyjątkowo precyzyjne strzały, myśliwi mogą wykorzystać tę jedną najważniejszą szansę i wrócić z polowania z imponującym łupem. Celność sztucera jest bardzo wysoka, więc wzrasta prawdopodobieństwo trafienia dokładnie w ten punkt, jaki myśliwy obierze sobie za cel. Dokładne trafienia minimalizują też ryzyko zranienia ofiary i jej ucieczki do lasu. Przy braku celności zwierzę nie zostanie przecież zabite, a jedynie postrzelone, a w szoku oddali się od myśliwych i najprawdopodobniej skona w nieznanym miejscu.

Sztucery myśliwskie mają duży zasięg

Do zwierza nie zawsze można podejść na niewielką odległość. Zwierzyna łowna doskonale wyczuwa ludzką obecność – wytężony słuch i węch działają niezawodnie. Dla myśliwego liczy się każdy aspekt, nawet kierunek wiatru, który nie może ponieść ludzkiego zapachu w kierunku nozdrzy zwierzęcia. W wielu przypadkach strzały trzeba oddawać z dużej odległości, bo inaczej się po prostu nie da. Sztucery myśliwskie są wtedy wyjątkowo przydatne. Dzięki nim można trafić w cel z dużej odległości, co trudno osiągnąć przy zastosowaniu innych typów broni.

Broń myśliwska sztucer jest „łaskawsza” dla zwierząt

Broń śrutowa niestety dostarcza zwierzętom niepotrzebnych cierpień. Trafione zwierzę nie umiera od razu – czasami kona przez dłuższy czas, co z pewnością nie jest humanitarne. Broń myśliwska sztucer jest bronią kulową, przez to uśmierca zwierzę znacznie szybciej. Zwierzyna nie męczy się niepotrzebnie tak, jakby to miało miejsce w przypadku zastosowania innego typu broni.