W pracy zdecydowanie można zasiedzieć się zbyt długo. W którymś momencie przestaje być ona miejscem rozwoju i przekraczania swoich kolejnych granic, stając się jedynie ciepłym gniazdkiem. To niestety rzadko prowadzi do poczucia satysfakcji, wewnętrznego wzrostu i rozwijania kompetencji. Stagnacja bywa zabójcza nawet dla najlepszych specjalistów w jakiejś branży. Dobrym krokiem może być wtedy rozpoczęcie poszukiwania nowego miejsca zatrudnienia, na luzie i bez tak zwanej spiny.
Kiedy zdecydować się na zmianę pracy
Niektórzy decydują się na bardziej drastyczne działania w swoim życiu dopiero wtedy, gdy mają tak zwany nóż na gardle. Inni działają bez spiny, na luzie i powoli planują, dzięki czemu łagodnie zmieniają środowisko pracy. Tak naprawdę każdy musi działać po prostu w zgodzie z samym sobą, natomiast poszukiwanie pracy z konieczności, bo na przykład wisi już w eterze wizja bankructwa firmy, to zdecydowanie większe obciążenie. Nowej pracy warto szukać zatem wtedy, gdy w starej wszystko wiedzie się jeszcze świetnie, ale powoli pojawia się też rozleniwienie i brak stawiania sobie coraz wyższych celów. Oczywiście nowego zatrudnienia trzeba szukać też w sytuacji, gdy w bieżącej pracy ma się złe warunki finansowe czy inne, związane na przykład z pracą w zespole.
Jak napisać CV
Trudno szukać pracy bez dobrze skonstruowany dokumentów aplikacyjnych takich jak CV, czyli curriculum vitae oraz listu motywacyjnego. Jak napisać CV, aby przyciągnąć uwagę potencjalnego pracodawcy? Warto trzymać się pewnych standardów i zbyt nie eksperymentować, chociaż doradcy kariery wskazują czasem, że element zaskakujący w CV może przesądzić o tym, że dana kandydatura zostanie lepiej zapamiętana.
Ta zasada może rzeczywiście sprawdzić się na przykład w branżach kreatywnych czy związanych z nowymi dziedzinami, takimi jak chociażby praca w mediach w content marketingu, w branżach związanych z eksponowaniem własnego talentu. Wtedy warto być trochę bardziej oryginalnym i pokazać swoje prawdziwe oblicze. W wielu branżach trzeba jednak stawiać na klasykę i kierować się między innymi europejskim wzorem dokumentu CV, który jest niezwykle elegancki i w przystępny sposób pozwala zorganizować wszystkie najważniejsze informacje z życiorysu zawodowego.
Jak rozesłać CV
Napisanie CV to już naprawdę spory sukces, jeżeli ten dokument posiada się w pliku od dłuższego czasu, można go po prostu zaktualizować i poprawić. Potem następuje kolejny dosyć żmudny etap związany z odpowiadaniem na pojawiające się ogłoszenia, lub też z wysyłaniem CV do potencjalnych pracodawców, których adresy e-mailowe znalazło się w internecie.