Leczenie atopowego zapalenia skóry może mieć postać różnych zabiegów i terapii, w zależności od stopnia zaawansowania choroby i jej objawów. Może to być zastosowanie właściwych dermokosmetyków, leków przeciwzapalnych, a nawet zabieg zamykania naczynek, jeśli atopowe zapalenie skóry występuje w postaci zaczerwienienia skóry. Zabieg ten polega na wprowadzeniu specjalnego preparatu do naczyń krwionośnych, dzięki czemu ich ścianki się sklejają, tworząc blokadę, która ogranicza dostęp do tkanek.
Zmiana sposobu pielęgnacji
Zabieg zamykania naczynek to zabieg, który pozwala usunąć nieestetyczne i wyraźne pajączki. Jest to zabieg medyczny, który wykorzystuje mikropunktury albo laserowe światło, aby uszczelnić uszkodzone naczynia włosowate. Efektem tego jest wygładzenie skóry i usunięcie tych niechcianych zmian, które są często widoczne na twarzy.
Szukaj ich w aptekach i lepszych oraz większych sklepach kosmetycznych. Niektóre środki – głównie te sprowadzane zza granicy – są trudno dostępne w zwykłych stacjonarnych punktach, tak więc możesz je też zamawiać przez Internet, bo będzie najprawdopodobniej najlepszą opcją. A jeżeli sytuacja jest beznadziejna, pomyśl o leczeniu odpowiednim zabiegiem, jak coraz popularniejsze laserowe zamykanie naczynek.
Rola emolientów w leczeniu
W pielęgnacji tak problematycznej skóry przeciętny dermatolog wykorzystuje głównie specjalne kosmetyki będące emolientami. Są to środki o działaniu przede wszystkim natłuszczającym, które tworzy się właśnie z różnego rodzaju tłuszczy. Głównym zadaniem tych produktów jest odbudowywanie naturalnego płaszcza lipidowego, który występuje na powierzchni twojej skóry.
Emolienty naprawiają też powierzchnię naskórka. Wygładzają ją i sprawiają, że w końcu staje się ona w miarę przyjemna w dotyku. Używając emolientów, chronisz skórę przed nadmierną utratą wody. Nareszcie woda zatrzymuje się w komórkach naskórka, dzięki czemu jest w stanie odżywić i nawilżyć twoje ciało od środka, czego efekty widoczne są oczywiście na zewnątrz.
Tego należy unikać
Dermatolodzy zawsze zastrzegają też, że środki używane na skórze atopowej nie powinny zawierać silnie działających i intensywnych substancji. Unikaj więc produktów wyposażonych w substancje drażniące, takie jak mocne detergenty myjące czy silikony. Nigdy nie kupuj też kosmetyków z uwagi na ich ładny zapach czy atrakcyjny kolor.
Substancje wykorzystywane do poprawiania atrakcyjności produktu nie są twojej skórze do niczego potrzebne. Każdy dermatolog powie ci o tym, że one mają jedynie mydlić twoje oczy i zachęcać do kupna, a nigdy nie uzdrowią twojego ciała.