Skip to content Skip to footer

Syropy owocowe – czy warto je spożywać?

Prowadzenie zdrowego stylu życia od kilku lat staje się coraz modniejsze. Coraz więcej osób decyduje się na regularny wysiłek fizyczny i stara się zdrowo odżywiać. Świadomość pozytywnych aspektów zbilansowanej diety jest obecnie większa niż kilka lat temu, choć nadal można spotkać różnego rodzaju mity na ten temat. Czy syropy owocowe są zdrowe czy lepiej ich unikać?

Syropy owocowe:

Zbilansowana dieta powinna uwzględniać codzienne porcje owoców oraz warzyw, które zapewniają dostarczenie organizmowi potrzebnych witamin i minerałów. Często można usłyszeć, że soki nie są zdrowe, ponieważ w trakcie ich wyciskania pozbawia się je błonnika, który ułatwia trawienie. Jednak obecnie stosowane wyciskarki nie pozbawiają owoców i warzyw najcenniejszych wartości.

Jak to jest w przypadku syropów? Niektóre z syropów mają bardzo sztuczne składy – dodawane są specjalne barwniki, dodatkowe substancje słodzące takie jak syrop glukozowo-fruktozowy, sacharozę oraz różnego rodzaju konserwanty. Dotyczy to głównie najtańszych produktów. Sprawdzony producent syropów owocowych używa do ich wyrobu owoców pochodzących z ekologicznych upraw, zamiast sztucznych barwników stosuje wyłącznie te naturalne, takie jak na przykład sok z buraka. Zamiast syropu gluzkowo-fruktozowego, najczęściej zawierają cukier trzcinowy i to w mniejszych ilościach lub w ogóle nie mają dodatku cukru.

Syropy owocowe – czy warto je spożywać?

Syropy owocowe można spożywać rozcieńczając je w wodzie, co jest bardzo szybkim rozwiązaniem. Syropy można dodawać również do deserów, często są także dodatkiem do alkoholu. Syropy z większą zawartością cukru bywają bardzo kaloryczne – w tym przypadku warto dokładnie przeczytać etykietę z pełną listą składników, w tym przypadku im krótsza, tym lepsza. Warto więc sięgać po syropy jak najbardziej naturalne. Dobry producent syropów owocowych zawsze zamieszcza szczegółowe wartości odżywcze. Syropów powinny jednak unikać osoby chorujące na cukrzycę, nie należy również nimi popijać leków, do tego najlepiej sprawdzi się zwykła woda.

Syropy owocowe – czy mogą spożywać je dzieci?

Soki są drugim napojem, które zazwyczaj poznaje dziecko tuż po wodzie. Syropy owocowe bez cukru również mogą być spożywane przez dzieci, bardzo często są one dodatkową dawką witamin i mogą wspierać odporność, co jest niezwykle ważne w okresie jesienno-zimowym.

Dobre jakościowo syropy są zazwyczaj nieco droższe. Najlepszy producent syropów owocowych używa sprawdzonych owoców lub koncentratu z nich, a także unika stosowania sztucznych dodatków.