Zawory pneumatyczne mają za zadanie sterować przepływem sprężonego czynnika, którym najczęściej jest powietrze. Możemy się spotkać z zaworami sterującymi kierunkiem, ciśnieniem, a także natężeniem przepływu.
Zawory kierujące kierunkiem przepływu
Zawory sterujące kierunkiem przepływu określane są mianem zaworów rozdzielających. Alternatywna nazwa na zawory rozdzielające, to po prostu rozdzielacze. Ich ważną cechą jest możliwość skierowania czynnika roboczego w dowolną część układ. Mogą one również zamykać oraz otwierać dostęp do poszczególnych sekcji. Najczęściej funkcje zaworu określa się stosunkiem ilości otworów w zaworze do ilości możliwych położeń zaworu.
Istnieje wiele podziałów związanych z zaworami rozdzielającymi. Rozróżniamy zawory z dwoma i trzema przyłączami, a także z różną ilością położeń. Sterowanie jakie wykorzystują zawory rozdzielające może być pneumatyczne, elektryczne, ręczne i mechaniczne. Charakterystyczne są zawory sterujące ciśnieniem w układzie i określa się je mianem regulatorów ciśnienia lub po prostu reduktorami.
Najczęstsze typy sterowania zaworami
1. Zawory mogą być sterowane pneumatycznie. W takim przypadku zawór wyposażony jest w dodatkowe przyłącza przez które dopływa do niego powietrze. Po dodaniu ciśnienia zawór może zostać przesterowany.
2. Elektryczny zawór rozdzielający posiada cewkę indykcyjną z odpowiednim przyłączem elektrycznym. Zawór posiada mały kanalik sterujący, w którym płynie sprężone powietrze.
3. Zawory mechaniczne połączone są poprzez rolkę i dźwignię z przełącznikiem. Cięgno może bezpośrednio oddziaływać na tłoczek sterujący zaworu.
Wyspy zaworowe to kilka zaworów rozdzielających na jednej podstawie. Mogą posiadać wspólne przyłącza elektryczne. Niektóre z nich mają także możliwość zaprogramowania pewnych cykli pracy, co znacząco poprawią ich efektywność i funkcjonalność.
Zalety wyspy zaworowej
Wyspa zaworowa pozwala na dużo sprawniejszą pracę urządzenia. Dzięki sterowaniu elektrycznemu można łatwiej zarządzać pracą układu. Większość wysp jest przewidziana jedynie na określoną liczbę zaworów. Zazwyczaj zawory rozdzielające zamontowane w wyspie mają wspólne zasilanie i drogi odpowietrzające.
Dobór wyspy zawodowej wymaga dużego doświadczenia operatora. Najlepiej przed zakupem dokładnie sprawdzić ile zaworów jest nam potrzebnych, a dopiero później zdecydować się na właściwa wyspę. Doskonale w przypadku wysp sprawdza się także sterowanie wszelkiego rodzaju nadmuchami i dyszami, a także silnikami powietrznymi, narzędziami pneumatycznymi, czy podobnymi urządzeniami.
Artykuł przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez OBREiUP Pneumatyka