Skip to content Skip to footer

Co warto wiedzieć na temat przejęcia firmy

Każdy kto interesuje się światem biznesu i ekonomii, z pewnością wiele razy słyszał o operacjach fuzji i przejęć firm. Przejęcia firm odbywają się cały czas na całym świecie, również w naszej kulturze biznesowej. Polegają na tym, że dwie firmy lub podmioty gospodarcze łączą swoje siły, aby lepiej i szybciej realizować swoje cele biznesowe.

Po co prowadzone są przejęcia firm

Chociaż hasło przejęcia firm kojarzy się z jakimś wrogim działaniem, tak naprawdę to bardzo pokojowa, chociaż i wieloetapowa i skomplikowana operacja. Rzeczywiście najczęściej jest tak, że przejmowana firma jest w gorszej sytuacji finansowej, lub jest zwyczajnie młodsza i mniejsza. Może mieć jednak bardzo duży potencjał w postaci kadry lub technologii. Przejęcia firm są z reguły korzystne dla każdej ze stron. Większy gracz zyskuję dzięki przejęciu na przykład nowatorskie rozwiązania i technologię, większy rynek zbytu lub po prostu monopol, na przykład jakieś części kraju czy świata. Mniejsza firma bardzo często dostaje poważny zastrzyk finansowy, dzięki czemu może szybciej zacząć się rozwijać i osiągać swoje biznesowe zamierzenia. Fuzje i przejęcia odbywają się zatem dla obopólnej korzyści. Ważne jest to, że po wieloetapowych negocjacjach, najczęściej obydwa podmioty funkcjonują oddzielnie pod swoimi markami /nazwami.

Jak przeprowadza się przejęcie firmy

Wsparcie w procesie przejęcia firmy zajmują się wyspecjalizowani doradcy pracujący w zespołach. Przed przejęciem trzeba bowiem przygotować bardzo szczegółową i dokładną analizę, która to jest potrzebna między innymi do prawidłowej ceny. To natomiast bardzo ważny etapy przygotowania do negocjacji, które często trwają podczas wielu spotkań. Jeżeli obydwie strony dojdą do porozumienia, zawierane są umowy.

Podczas analizowania sytuacje firmy do przejęcia, ocenia się ryzyko jakie niesie jej przejęcie. Często firmy są zadłużone i w złej kondycji finansowej, wymagają spłaty długów, sprzęt może być zajęty przez komornika. Dla firmy przejmującej mimo wszystko może być to bardzo opłacalna decyzja. Chodź tutaj nie tylko o zyski finansowe, ale również o kapitał ludzki czy chociażby markę – znak towarowy. To dobra niematerialne, które potrafią być bardzo wysoko wyceniane, które niejednokrotnie świetnie kojarzone są przez ludzi, co stanowi samo w sobie ogromną wartość.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC