Lądowe przewozy krajowe to coś, z czym mamy do czynienia na co dzień. Każde auto dostawcze, które mijamy w drodze do pracy czy na zakupy przyczynia się do ogromnej poprawy komfortu naszego życia, mimo że zwykle nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy.
Co to są przewozy krajowe?
Lądowy transport krajowy to nic innego jak przewóz wybranych produktów i towarów z punktu A do punktu B na terenie naszego kraju. A zatem przewozy drogowe na terytorium Polski śmiało można określić mianem realizacji usług w ramach działalności gospodarczej, której specjalizacją jest przewóz towarów lub osób.
Oczywiście, aby móc realizować tego typu usługi, konieczne jest posiadanie pojazdów dostosowanych do bezpiecznego transportu osób lub towarów. Zarówno miejsce rozpoczęcia, jak i zakończenia przewozu, oraz cała trasa muszą odbywać się na terenie Polski.
Jak działają przewozy krajowe?
Utarło się przekonanie, że realizacja transportu krajowego jest zdecydowanie prostszym i mniej złożonym procesem, porównując go do transportu międzynarodowego. Prawda jest jednak taka, że organizacja transportu w ramach granic państwa jest również dużym wyzwaniem logistycznym, zarówno dla osób planujących trasę, jak i dla kierowców.
Kierowcy pojazdów dostawczych oraz osoby zajmujące się planowaniem trasy muszą mierzyć się z wieloma niedogodnościami, które bardzo często spowodowane są ograniczeniami w ruchu drogowym.
Co można przewozić po kraju?
Przewozy krajowe można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza z nich to przewóz osób. Kierowcy busów czy autokarów muszą mieć specjalne pozwolenie na przewóz większej liczby osób. Pojazd, którym transportowane są osoby na terenie kraju, musi spełniać wszystkie standardy techniczne i być specjalnie dostosowany do tego celu.
Inną kategorią przewozów krajowych jest transport towarów. Każdego dnia ogromne ilości towarów i gotowych produktów przewożone są w różne miejsca. Typ pojazdu, którym transportowany jest dany towar, musi być specjalnie dostosowany do tego celu. Niektóre bowiem towary mogą być przewożone busami, inne cysternami, a jeszcze inne w specjalnych chłodniach.