Jak poradzić sobie z przegrzewającym się procesorem w naszym komputerze i zapewnić mu dłuższą i wydajniejszą pracę? – Zastosować odpowiednie chłodzenie wszystkim jego podzespołom. W tym celu stosuje się pasty termoprzewodzące, które mogą różnić się pod względem składu, ale od wszystkich wymaga się jednego – mają dobrze przewodzić ciepło.
Jak schłodzić komputer, czyli zastosowanie past termoprzewodzących
Ich zadaniem jest izolowanie nagrzewających się elementów komputera, które stykają się z częściami odprowadzającymi ciepło. Gdy nałożymy pastę, wyrównają się mikronierówności, zwiększy powierzchnia stykowa i tym samym usprawni wymiana ciepła. Od dobrej pasty termoprzewodzącej możne jednak oczekiwać jeszcze znacznie więcej, a mianowicie, że wydłuży czasu pracy układu.
Te przydatne w elektronice produkty zdecydowanie różnią się swoimi właściwościami, składem oraz konsystencją. Mogą mieć różną przewodność cieplną, a także inny zakres temperatur. Zanim więc zdecydujemy się na konkretny produkt, warto zapoznać się z ich specyfikacjami.
Rodzaje i ich właściwości
Pasty różnią się składem, a to ma również wpływ na ich przewodność cieplną. Możemy wyróżnić najpopularniejsze silikonowe, ceramiczne, z zawartością metali oraz z diamentów syntetycznych. Najsłabszą przewodność mają te na bazie silikonu. Podczas zakupu warto sprawdzić to, do jakiej temperatury została przeznaczona. Te z dodatkiem metali oraz diamentów cechują się najwyższymi parametrami, ale ich cena jest również znacznie wyższa.
Różnice zauważymy również w ich konsystencji. Mogą mieć postać płynną, korektora do zmazywanie lub lepkiej, gęstej pasty. Gęstość ich jest określana w gramach na centymetr sześcienny. Im mniej płynna, tym trudniejsza jej aplikacja. Jeśli robimy to pierwszy raz, warto wybrać pastę termoprzewodzącą w płynie. Szczególną ostrożność należy zachować przy tych z dodatkiem metalu. W przeciwieństwie do ceramicznych czy silikonowych mogą przewodzić prąd.
Co jeszcze warto o nich wiedzieć?
Niestety, Pasta termoprzewodząca starzeje się i zużywa. Znaczy to, że nakładanie ich należy co jakiś czas powtarzać. Te najtańsze wystarczają na zaledwie kilka miesięcy, te droższe nawet na kilka lat. Warto więc zastanowić się nad odpowiednim wariantem. Skąd wiemy, że się zużyły? Nagrzewające się urządzenie będzie najlepszym dowodem.
W jaki sposób nakładać preparat? Najpopularniejsze są dwa sposoby: niewielką ilość (około ziarna grochu) nałożyć na środek procesora lub z pasty na procesorze utworzyć znak x i równomiernie rozprowadzić. Oczywiście przed nałożeniem trzeba zdjąć starą warstwę.