Skip to content Skip to footer

Pierwsza wizyta u ginekologa

Wiele dziewczyn obawia się pierwszej wizyty u ginekologa. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem badanie ginekologiczne wiąże się z koniecznością przełamania wstydu i pozwolenia na zbadanie bardzo intymnych miejsc. Niejedna dziewczyna obawia się, że badanie ginekologiczne może być bolesne. Nie jest tak. Oczywiście wziernik ginekologiczny może powodować pewien dyskomfort, ale nic poza tym. Wzierniki ginekologiczne jednorazowe na pewni nie sprawią bólu ani nie skaleczą delikatnych miejsc intymnych.

Czy skierowanie jest konieczne?

Aby zapisać się na wizytę u ginekologa skierowanie – na przykład – od lekarza rodzinnego nie jest konieczne. Można bez niego pójść do gabinetu lub po prostu zadzwonić i umówić się na termin wizyty. Można też wybrać czy ginekologiem ma być kobieta czy mężczyzna, nie jest to narzucane z góry. Dziewczyny niepełnoletnie mogą oczywiście na taką wizytę zgłosić się z opiekunem. Nie musi on być przy samym badaniu, ale lekarz jest zobowiązany udzielić opiekunowi informacji o wynikach badania. W przypadku, gdy dziewczyna nie rozpoczęła jeszcze współżycia, Wziernik ginekologiczny nie musi być przez ginekologa użyty. Dziewczyna nie musi wiec się obawiać, że wzierniki ginekologiczne jednorazowe uszkodzą błonę dziewicza. Lekarz może ograniczyć się do innych form badania. Przykładem jest tu badanie macicy, które odbywa się przez odbyt.

Kiedy warto pójść do ginekologa?

Oczywiście nie należy obawiać się wzierników ginekologicznych jednorazowych i innych przyrządów używanych przez ginekologa, samych wizyt zaś nie powinno się unikać. Dobrze jeśli dziewczyna choć raz uda się do ginekologa przez rozpoczęciem współżycia.

Zapalenia miejsc intymnych i podobne problemy także powinny skłaniać do wizyty u ginekologa, który dokładnie zdiagnozuje problem, w razie konieczności wykonana dodatkowe badania lub zleci ich wykonanie i wdroży odpowiednie leczenie.

Przygotowania do wizyty nie są konieczne

Dziewczyny nie powinny przygotowywać się do wizyty u ginekologa w bardzo szczególny sposób. Nie ma konieczności depilowania miejsc intymnych. Nie ma też potrzeby stosowania dezodorantów czy innych silnie pachnących kosmetyków do higieny intymnej. Oczywiście sama higiena intymna jest bardzo istotna, Na pewno złym pomysłem jest pójście do ginekologa prosto z ulicy – po całym dniu pracy lub szkoły.

Wskazany jest wygodny strój. Szczególnie polecana jest spódnica, którą można łatwo podciągnąć.