Skip to content Skip to footer

W jakim celu wykonuje się USG prenatalne?

Z całą pewnością można stwierdzić, że ciąża jest bardzo ważnym czasem w życiu każdej kobiety i jej nienarodzonego dziecka. Dlatego powinna ona o siebie w tym czasie dbać i wykonywać wszystkie niezbędne badania. Wiele osób zastanawia się, w jakim celu wykonuje się USG prenatalne. Warto się tego dowiedzieć.

Czym jest USG prenatalne?

Wiele osób zastanawia się, czym jest badanie prenatalne. USG tego rodzaju jest badaniem ultrasonograficznym. Podczas niego lekarz może ocenić płód, który rozwija się w macicy. Dzięki dokonaniu właściwej oceny możliwe jest oszacowanie ryzyka pojawienia się różnego rodzaju chorób u dziecka, a w tym na przykład wad genetycznych. W każdym trymetrze ciąży wykonuje się inne pomiary płodu, ponieważ dziecko jest coraz większe i nie da się przez cały czas trwania ciąży mierzyć tych samych parametrów. Na pierwszym USG lekarz określa przede wszystkim wiek płodu, a także sprawdza tak zwaną przezierność karkową. Natomiast w drugim trymestrze bardzo istotne jest badanie prawidłowości funkcjonowania narządów wewnętrznych u dziecka. Dlatego usg prenatalne w obecnych czasach stało się obowiązkowym elementem każdej ciąży.

W jakim celu wykonuje się USG prenatalne?

Badanie prenatalne wykonywane jest w ciąży w celu dokonania całościowej oceny płodu, który rozwija się wewnątrz macicy. Głównym celem badania USG w trakcie ciąży jest ocena wieku płodu na podstawie parametru CRL, czyli długości od szczytu głowy do pośladków. Oprócz tego bardzo istotne podczas badania USG jest również ocenienie przez lekarza funkcjonowania wszystkich narządów wewnętrznych dziecka, a także rozwoju jego kończyn, głowy, tułowia oraz wszystkich innych części ciała. Badana jest także przezierność karkowa oraz budowa kości nosowej. Dzięki tym parametrom możliwe jest oszacowanie ryzyka wystąpienia różnego rodzaju wad wrodzonych u dziecka, a w tym wad genetycznych lub rozwojowych. Dodatkowo w trakcie USG oceniane są również ruchy płodu, co jest niezwykle istotne. Ocenie podlega także łożysko oraz jego wielkość, położenie i wygląd. Parametry łożyska również mają bardzo duży wpływ na przebieg całej ciąży, dlatego powinno się na nie zwrócić szczególną uwagę podczas wykonywania badań w trakcie ciąży.