Nieestetyczne blizny potrądzikowe albo zgrubiała skóra w miejscu operacyjnego nacięcia to dziś nie wyrok. Te drobne defekty estetyczne bez problemu da się usunąć stosując metodę laserową. Usuwanie blizn laserem jest szybkie, skuteczne, a przede wszystkim w pełni bezpieczne. Na czym polega i kiedy warto z niego skorzystać?
Jak powstają blizny?
Blizna powstaje w wyniku gojenia się mocno uszkodzonej skóry. Do zniszczenia tkanek może dojść na skutek poważnego urazu czy operacji, a także w wyniku przebytych schorzeń dermatologicznych, na przykład mocnego trądziku.
Blizna powoduje zarówno dyskomfort fizyczny, jak i psychiczny. Naruszona skóra staje się nieprzyjemnie zgrubiała, często bolesna. Zwykle w miejscu rany skóra jest mniej czuła na dotyk. Rozległe blizny, zwłaszcza na twarzy czy w innych mocno widocznych miejscach powodują obniżenie pewności siebie i poczucia atrakcyjności. Są powodem kompleksów i nieśmiałości.
Laserowe usuwanie blizn – technologia
Jak pozbyć się blizn? Jeśli zmiana jest niewielka, często wystarczy smarowanie jej maścią na blizny. W większości przypadków, kiedy doszło do poważnego uszkodzenia skóry, konieczne jest jednak wdrożenie bardziej złożonej terapii.
Dawniej jedynym wyjściem były zabiegi chirurgiczne, które wiązały się z silnym bólem i sporym ryzykiem. Obecnie istnieją nowoczesne, bezpieczne metody, które pozwalają na stałe pozbyć się brzydkiej blizny. W większości przypadków może zostać zastosowane usuwanie blizn laserem. W czasie takiego zabiegu wiązka światła nakierowywana jest na bliznę – laser stymuluje tkanki i powoduje ich odtwarzanie. Skóra w efekcie leczenia laserem odzyskuje miękkość i gładkość.
Gdzie wykonać laserowe usuwanie blizn?
Usuwanie blizn laserem wykonuje wiele klinik i profesjonalnych gabinetów kosmetologicznych. Przed zapisaniem się na zabieg, należy zapoznać się z wymogami – przeciwwskazaniem do laserowego usuwania blizn są ciąża, choroby przewlekłe, zaburzenia krzepnięcia oraz świeże infekcje.
Do zabiegu należy też odpowiednio się przygotować. Należy przez okres kilku tygodni powstrzymać się od opalania oraz stosowania zabiegów kosmetycznych, takich jak peeling czy mikrodermabrazja. Nie wolno też stosować leków i ziół z grupy światłouczulającej.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki