Skip to content Skip to footer

Jak znaleźć dobrego notariusza?

Współpraca z notariuszem, przedstawicielem zawodu zaufania publicznego, może okazać się wyjątkowo satysfakcjonująca. Oczywiście, podobnie jak osoby wykonujące każdy inny zawód, notariusze mogą być zarówno lepszymi, jak i gorszymi ekspertami. Jak zatem znaleźć takiego, który będzie w stanie nieść nam fachową pomoc?

Cechy dobrego notariusza

Osoby wykonujące zawód notariusza uczestniczą w wyjątkowo ważnych wydarzeniach w naszym życiu. Ich podpis potwierdza ważność decyzji, które mogą wpływać na nasze funkcjonowanie w kolejnych latach, a nawet dziesięcioleciach. Nic więc dziwnego, że zależy nam na tym, aby współpraca z nimi odbywała się na czytelnych zasadach. Jeśli więc zastanawiamy się, jakie cechy powinien mieć dobry notariusz, nie powinniśmy być zaskoczeni tym, że tak wiele osób podkreśla znaczenie komunikatywności u osób wykonujących ten zawód. Notariusz powinien wiedzieć, jak się z nami porozumieć. Oczekuje się od niego przy tym nie tylko znajomości przepisów prawa, ale również wiedzy na temat tego, jak przepisy te przedstawić w zrozumiały sposób swoim klientom. Wbrew obiegowej opinii, nie mówimy przecież o osobie, od której oczekuje się wyłącznie złożenia czytelnego podpisu na dokumencie. Podpis urzędnika ma zaświadczać o tym, że procedura przebiegła zgodnie z prawem.

Skąd czerpać informacje o notariuszach?

Przepisy polskiego prawa utrudniają pracownikom kancelarii notarialnych reklamowanie swoich usług. Nie oznacza to jednak, że nie jesteśmy w stanie zdobyć danych na temat tych, którym w szczególny sposób warto zaufać. Najcenniejszym źródłem wiedzy na ten temat pozostają osoby, z którymi się przyjaźnimy i których opinia jest dla nas ważna. Warto popytać je o doświadczenia związane z przedstawicielami tego zawodu. Jeśli wsparcie ze strony znajomych okazuje się niewystarczające, zawsze można sprawdzić, co na temat usług poszczególnych specjalistów pisze się w Internecie. Dziś każda kancelaria notarialna ma nie tylko swoją stronę internetową, ale również miejsce w mediach społecznościowych. Analizując dane dostępne w Internecie można zorientować się, jak Notariusz podchodzi do kolejnych klientów, jak wygląda komunikacja z nim i co mówią osoby decydujące się na długoterminową współpracę z kancelarią.

Stopka