Skip to content Skip to footer

Jakie warunki należy spełnić, by móc ubiegać się o uprawnienia gazowe?

Uprawnienia gazowe są niezbędne do tego, by pracować samodzielnie przy projektowaniu, tworzeniu oraz budowaniu instalacji gazowych. Ich uzyskanie nie należy do najprostszych, ale tak właśnie powinno być. Praca z gazem nie należy do bezpiecznych, a nieprawidłowe opracowanie instalacji może zakończyć się katastrofą. Właśnie dlatego ważne są uprawnienia energetyczne grupa 3. Jak je zdobyć? Co trzeba zrobić, by móc się o nie ubiegać?

Ukończone 18 lat

Pierwszą i podstawową wytyczną jest pełnoletniość. Tylko osoba, która ukończyła osiemnasty rok życia może ubiegać się o uprawnienia gazowe g3. To absolutne minimum, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by była ona starsza. Górnej granicy wieku nigdy nie ustalono. Same uprawnienia ważne są przez pięć lat, później należy je odnowić i jeszcze raz podejść do koniecznego egzaminu. Dolna granica wieku oznacza jedynie to, że instalacjami energetycznymi nie będą zajmowały się dzieci.

Wykształcenie podstawowe

Żeby zdobyć uprawnienia energetyczne grupa 3 trzeba posiadać przynajmniej wykształcenie podstawowe. Oczywiście, wyższe wykształcenie nie stanowi przeszkody, ale nie będzie też traktowane jako dodatkowy atut. Najważniejsze jest, by osoba ubiegająca się o uprawnienia gazowe g3 miała skończoną podstawówkę, co ma świadczyć o tym, że nie ma problemów z czytaniem, pisaniem i podstawowymi zadaniami z zakresu matematyki. Wiedza ta oczywiście nie będzie sprawdzana w żaden sposób.

Szkolenie

Uprawnienia gazowe są przyznawane na podstawie odbycia odpowiedniego kursu lub szkolenia a także uzyskania pozytywnej oceny z egzaminu. Kurs i egzamin odbywają się zazwyczaj w dokładnie tych samych ośrodkach. Oznacza to mniej stresu dla kursantów oraz mniej problemów z organizacją samego egzaminu. Kurs i egzamin są płatne. Oznacza to, że żeby do nich przystąpić należy wnieść żądaną kwotę. Całodniowy kurs kosztuje ok. 100 zł. Przystąpienie do egzaminu do przyznania uprawnień energetycznych kosztuje 210 zł. Kwota ta jest stała na terenie całego kraju, bo wynika ona z wynika z rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji. W niektórych przypadkach można kurs i egzamin odbyć w różnych miejscach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z oferty jednego ośrodka.