Skip to content Skip to footer

Lampy awaryjne i ewakuacyjne

Wyposażenie budynków użyteczności publicznej, sklepów, placówek oświatowych, podziemnych garaży i wielu innych obiektów w lampy awaryjne, to priorytetowe działanie dla zdrowia i życia przebywających tam osób. Dzięki oświetleniu awaryjnemu, można szybko znaleźć drogę ucieczki i bezpiecznie ewakuować się przed zagrożeniem dla życia lub zdrowia.

Rodzaje oświetlenia awaryjnego

Termin „oświetlenie awaryjne” dotyczy kilku rodzajów światła i zaliczymy do nich oświetlenie ewakuacyjne oraz oświetlenie rezerwowe.Tego typu oświetlenie powinno zadziałać w momencie wyłączenia prądu z przyczyn awarii sieci, spadku napięcia, zaniku prądu oraz wielu podobnych zdarzeń.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury lampy awaryjne powinny być umieszczone w:
– pomieszczeniach bez dostępu światła dziennego, czyli garażach i piwnicach,
– salach teatralnych, kinowych, konferencyjnych czy halach sportowych,
– dyspozytorniach i pomieszczeniach technicznych,
– pomieszczeniach o wielkości ponad 1000 metrów kwadratowych,
– w lokalach rozrywkowych i innych, w których zmieści się ponad 200 osób.

Lampy awaryjne umieszcza się na wysokości około dwóch metrów, co ułatwia ich zauważenie. Ich celem jest wskazanie drogi ewakuacyjnej w momencie wybuchu pożaru, zadymienia czy zapylenia. Umieszcza się je także w ciemnych zakamarkach, kabinach wind, schodach ruchomych, dużych toaletach

Lampy awaryjne posiadają oddzielne źródło prądu, dzięki któremu włączają się bez względu na awarię sieci elektrycznej. Ich automatyczne załączenie się pozwala na oświetlenie drogi ucieczki oraz wyjścia ewakuacyjnego.Tej zasadzie podlegają również tymczasowe obiekty, takie jak namioty czy hale, jeżeli zostały przeznaczone do użytkowania przez ludzi.

Grafika na oprawach lamp awaryjnych

Lampy awaryjne mogą być mlecznobiałe lub mogą na kloszach posiadać piktogramy, informujące o kierunku drogi ewakuacyjnej. Nieco inne, lecz podobne oznakowania stosuje się na lampach umieszczanych obok drzwi ewakuacyjnych. Tego typu grafika ułatwi szybkie i sprawne ewakuowanie ludzi z groźnego dla ich życia i zdrowia pomieszczenia.