Skip to content Skip to footer

Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie do domu?

Dobór odpowiedniego oświetlenia to bardzo istotna rzecz, prawidłowo dobrane światło zapewnia komfort, wygodę, umożliwia pracę po zmroku, daje również możliwość kreowania przestrzeni. Jakie lampy do domu kupić?

Oświetlenie w salonie

Salon to pomieszczenie, które spełnia kilka funkcji, także musi mieć kilka źródeł światła. Podstawa to oświetlenie sufitowe, które sprawdzi się w przypadku, gdy będziemy chcieli urządzić imprezę, czy pobawić się z dziećmi. Dobrze sprawdzą się tanie lampy sufitowe wiszące albo plafony, oczywiście powinny pasować do aranżacji pokoju. W salonie bardzo często spędzamy czas przed telewizorem, odpoczywamy po ciężkim dniu pracy, czytamy książki czy gazety, także nie może zabraknąć lampy podłogowej. Tanie lampy podłogowe można znaleźć w sieci, w sklepach online nie tylko jest taniej, ale przeważnie wybór jest większy. Warto szukać lamp w sieci, szczególnie jak zależy nam na oświetleniu niepowtarzalnym, designerskim. Ze względu na to, że salon jest miejscem reprezentacyjnym, powinny znaleźć się w nim również lampy dekoracyjne, które będą tworzyć w pomieszczeniu odpowiedni klimat. Ciekawie wyglądają kinkiety, które mogą doświetlać ściany, obrazy, grafiki, a nawet meble. Warto mieć na uwadze również lampki stołowe, które można postawić na komodzie albo półce ściennej.

Oświetlenie w kuchni

Podstawa oświetlenie ogólne, ono wcale nie musi być wyszukanie i drogie, tanie żyrandole bez większych problemów znajdziemy w sklepach z wyposażeniem wnętrz. W przypadku ograniczonego budżetu można zdecydować się na zakup zwykłego żyrandola, który można na przykład później pomalować. Tanie lampy sufitowe w kuchni powinny być klasyczne, oczywiście można wybierać spośród modeli o ciekawym kształcie czy kolorze, choć w tym wypadku trzeba być bardzo ostrożnym. W kuchni musi znaleźć się również oświetlenie punktowe, które doświetli takie strefy jak blat roboczy czy stół, przy który zazwyczaj spożywamy posiłki.

Oświetlenie w łazience

Łazienka to jedno z ważniejszych pomieszczeń w domu, wiszące tanie żyrandole sufitowe w tym przypadku, to zdecydowanie za mało. Należy doświetlić strefę kąpielową oraz lustro nad umywalką, aby można było bez problemu zrobić makijaż czy się ogolić.

Oświetlenie musi być nie tylko ładne, należy zwrócić uwagę także na jego natężenie oraz barwę. Dobrze sprawdza się barwy żółte zbliżone do naturalnego światła. Jeżeli będziemy chcieli pracować na komputerze, lepiej jednak zainwestować w żarówki w zimnej barwie, one sprzyjają skupieniu.