Skip to content Skip to footer

Najważniejsze informacje na temat blachy trapezowej

O zastosowaniu stali w budownictwie napisać można wiele, gdyż jest to obecnie z pewnością jeden z popularniejszych materiałów. Warto nieco bliżej przyjrzeć się blasze trapezowej, która to będąc prawie w całości elementem stalowym, stosowana jest dzisiaj bardzo powszechnie.

Co cechuje wysokiej jakości blachę trapezową?

Jeśli dana blacha trapezowa jest wysokiej jakości to posiada wszystkie najlepsze cechy stali. Dzięki temu też, jest ona, jak na swoją wytrzymałość i twardość, bardzo lekka. Niewątpliwie, ma to duże znaczenie dla możliwych zastosowań blachy. Lekkość materiału pozwala na stosowanie go wszędzie tam, gdzie cięższe elementy byłyby zagrożeniem dla całej konstrukcji.

Niemniej jednak, lekkość to nie wszystko. Ważna jest również duża odporność blachy trapezowej na wszelkie czynniki powodujące korozję. Co ciekawe, właściwości tej blacha nie zawdzięcza akurat stali, a cynkowi, który jest na nią nakładany. Połączenie lekkości z niewrażliwością na korozję sprawiają, że budowlańcy korzystają z blachy trapezowej w wielu różnych sytuacjach.

Do czego przydatna jest blacha trapezowa?

Zastosowań blachy są z pewnością dziesiątki. Na uwagę zasługuje na pewno wykorzystanie jej w stoczniach do budowy wszelkiego rodzaju większych lub mniejszych statków. Zastosowanie blachy trapezowej w tego typu konstrukcjach jest możliwe dzięki temu, że nie grozi jej zardzewienie nawet po długotrwałym kontakcie z wodą.

Ponadto, blacha trapezowa często pojawia się jako zewnętrzny element konstrukcji różnego typu budynków. Konkretnie chodzi tutaj o budowę dachu z blachy. Jest to popularne w przypadku różnego typu pomieszczeń gospodarczych i innych, stosunkowo niedużych budynków. W większych budynkach, takich jak domy jednorodzinne, blacha jest jednak montowana zdecydowanie rzadziej.

Jak sprawdzić jakość blachy trapezowej?

Z pewnością, ważne jest, aby zawsze korzystać jedynie z wysokiej jakości blachy trapezowej, która nie zawiedzie w trudnych chwilach. Chodzi między innymi o to, aby rzeczywiście blacha nie pokrywała się w ogóle rdzą. Jeśli bowiem chwyta ona rdzę, po kilku ulewach dach z blachy trapezowej zacznie po prostu przeciekać. Ważna jest więc obecność cynku w blasze.

Co więcej, warto również zawsze sprawdzać, czy stal, która jest jednak zawsze głównym materiałem budulcowym blachy trapezowej, posiada właściwości charakterystyczne dla najlepszej stali. Chodzi tu przede wszystkim o jej wytrzymałość, ale również o twardość.

Artykuł powstał we współpracy z Budmax-Metal