Skip to content Skip to footer

Czy obowiązkowe alkomaty rozwiążą problem na polskich drogach?

Nie trzeba być kierowcą, aby mieć przynajmniej ogólne rozeznanie w tym, jak wygląda sytuacja na polskich drogach, a konkretnie liczba wypadków. Polskie drogi należą do jednych z najniebezpieczniejszych w Europie, a co najgorsze, wiele tragicznych zdarzeń to efekt tego, że kierowcy siadają za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu. Alkohol jest zatem przyczyną wielu śmiertelnych wypadków. Winni są jednak tylko i wyłącznie nieodpowiedzialni kierowcy, którzy lekceważą przepisy i wykazują się brakiem szacunku dla innych.

Władze próbują rozmaitych pomysłów, jak rozwiązać ten problem, ale na razie żaden nie wydaje się być skutecznym. Statystyki może są nieco lepsze niż jeszcze kilka lat temu, ale nierzadko słyszy się o tym, jak wiele osób zginęło na drogach w długie weekendy czy podczas dni świątecznych. Jednym z pomysłów na ograniczenie liczby kierowców siadających za kierownicę po pijanemu miały być obowiązkowe alkomaty, jakie każdy kierowca miałby posiadać na wyposażeniu swojego auta.

Podręczny alkomat w samochodzie

Pomysł obowiązkowych alkomatów nie wszedł w życie z kilku powodów. Przede wszystkim zbyt duży był opór ze względu na koszt, jaki ponieśliby kierowcy. Choć alkomaty są dostępne w wielu rodzajach, a tym samych w różnych cenach, to z reguły dobry alkomat trochę kosztuje. W rezultacie pomysł obowiązkowych alkomatów upadł, ale prawda jest taka, że w każdej chwili może wrócić. Warto jednak pamiętać, że w Europie kraje, Francja jest tego przykładem, gdzie obowiązkowe alkomaty dla kierowców wprowadzono. Dlatego jadąc do Francji, a nie jest to przecież tak rzadki kierunek polskich kierowców, trzeba mieć ze sobą alkomat.

Choć posiadanie własnego alkomatu jest opcjonalne, to kierowcy, którzy mogą spożywać alkohol, powinni dla własnego i innych dobra zaopatrzyć się w takie urządzenie. Wybór alkomatów do samochodu jest na polskim rynku spory, od niedrogich nadających się idealnie do sporadycznego użytku po profesjonalne urządzenia o dużej dokładności.

Jakie alkomaty można kupić?

Po alkomaty do samochodu najlepiej zajrzeć do dobrego sklepu internetowego – https://alko-maty.pl/alkomaty.html. Znaleźć tam można alkomaty różnych rodzajów. Poza samochodowymi są tam alkomaty przeznaczone do innych sytuacji, na przykład alkomaty barowe. Wśród alkomatów osobistych, czyli takich, które można mieć albo przy sobie, albo wozić w aucie, rozróżnia się trzy zasadnicze typy: elektrochemiczne, półprzewodnikowe i spektrofotometryczne. Różnią się ona zasadami działania, ale każdy rodzaj jest wystarczająco dokładny, aby wskazać, czy kierowca powinien wsiadać za kierownicę, gdy wypił alkohol.